3 Yaşındaki Küçük Hanım ve Beylerin Uyku Saati Savaşları

Bir zamanlar erkenden yatağa giden çocuğunuz, artık pijamanın adını duyar duymaz huysuzlaşıyor. Bazen yatağa yatmamak için sizden kaçıyor ve bir yerlere saklanıyor. Verdiğiniz 5 dakikalık ek süre, 10 dakikaya çıkıyor ve artık onu saklandığı yerden almaya gittiğinizde hem sabrınızı hem de enerjinizi tükettiğinizi görüyorsunuz. Aynı sevimsiz durum, uykudan gözlerini ovuşturup yorgunluktan yıkılacak gibi bile olsa öğlen uykusundan önce de yaşanabilir.

Çocuğunuz Neden Uyumak İstemez?

Keşfedilecek o kadar çok şey varken çocuğunuzun en son istediği şey, uyuyarak zaman kaybetmektir. Merakla yanıp tutuşurken, kendi hayal dünyasına gömülmüş, koltuğun altındaki bir iplik parçasıyla uğraşırken hiçbir çocuk yatağa gitme saati geldiğini duymak istemez. Zaman ve mekan algısı gelişmiş olsa da ertesi gün, ona sonsuzluk gibi gelir. Ayrıca çocuğunuzun bazı korkuları ve fobileri olabilir ve ışıkların sönmesi, istemediği bazı misafirlere davetiye çıkartır. Bu yıl, bir süre sonra gündüz uykusuna gerek duymayabilir çünkü bebeklik yıllarına göre daha az uykuyla idare edebilmektedir.

Bu durumlar için eğlenmenin yollarını düşünmek gerekirse, sizler de okul öncesi öğretmenlerin yaptığı gibi bir kağıda çocuğunuzun adını yazın ve resmini yapıştırın. Öğlen ya da akşamları uyku öncesinde oynadığı oyuncakların üstüne bu kartı koyun. Böylece o uyurken kimsenin oyuncakları ile oynama yazacağına ve uyandığı zaman kaldığı yerden devam edebileceğini onu inandırın.

Öğlen uykusuna yatmak istememesi artık gerek duymadığı anlamına da gelebilir ama yine de uyumak zorunda olmadan yatakta biraz dinlenmesini, sessizce kitap okumasını ya da oyun oynamasını isteyin. Yatakta olmak, uykusunu getirecek ve gün içinde biraz dinlenmesini sağlayacaktır. Öğlen uykusundan tamamen vazgeçtiyse bile gün içinde belli bir süreyi sessizlik içinde geçirmeyi alışkanlık haline getirin. Böylelikle kendi kendine oyalanmayı öğrenir ve boşalan pillerini yeniden doldurur.

“Çocuğunuzu yatağa yatırmadan önce bazı ritüeller geliştirin. Örneğin, her akşam yatağa girmeden önce ona banyo yaptırın.”

Uyku saati yaklaşırken çocuğunuz televizyon ya da film izlememelidir. Hafif ve rahatlatıcı bir müzik dinlemesi daha iyi olur. Yatak saatinden en az bir saat önce gürültülü patırtılı ve hareketli oyunlardan kaçının. Günlük alışkanlıklar her yaşta önemlidir ama okul öncesi çağlarda, çocukların 10-12 saat uykuya ihtiyaç duyduğu bir dönemde özel bir önemi vardır. Banyo yaptıktan sonra bir kitap okuma ya da oyuncaklarına “İyi geceler” deme gibi sessiz oyunlar oynanırsa beyin ve vücut etkinlikleri daha ışıklar sönmeden yavaşlamaya başlar.

Biliyor muydunuz?

Vücut ısısının düşmesi, beyne uyku vaktinin geldiği sinyalini gönderir. Eğer çocuğunuz ılık bir banyodan hemen sonra, sıcak yatağına giderse uykuya dalmakta zorlanabilir. Yatağa girmeden yaklaşık bir saat önce banyo yaptırmak vücudunun serinlemesini ve beynin uykuya hazırlanmasını sağlar. Haydi o zaman, uyku saati savaşları başlasın!Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.