Açık Havada Spor Yaparken Maske Takmalı mıyız?

Yüz maskeleri hayatımızın normal bir parçası haline geldi.  Halka açık tüm alanlarda maske takmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak dışarıda, açık havada spor yaparken maske takmalı mıyız? İşte bu sorunun cevabı kafamızı karıştırabiliyor.

Dışarıda Spor Yaparken Maske Takmam Gerekir mi?

Çoğumuz kalabalık parklarda veya sokaklarda, bir arada toplanmış gruplarla zaman zaman karşılaşıyoruz. Bu insanların bazıları maske takarken, bazıları da maskesini çenesinin altında tutuyor. Peki bunun doğrusu nedir?

Dışarıda koşarken yüz maskesi takıp takmamanız, aslında nerede koştuğunuza ya da egzersiz yaptığınıza bağlıdır. Genel bir kural olarak, fiziksel mesafenin korunmasının zor olduğu bir alanda spor yapıyorsanız maskenizi takmalısınız. Çünkü böyle bir ortamda sürekli yanınızdan geçen insanlar oluyor. Hatta bazen ufak kalabalık gruplarının arasından geçmeniz gerekiyor.

Ancak, ara sıra sizin gibi koşuya ya da yürüyüşe çıkmış çok az kişinin olduğu bir yerde tek başınıza spor yapıyorsanız, maske takmanıza gerek yoktur. Sadece, birisinin yanından geçerken karşınızdaki kişiye en az altı adım uzaklıkta olduğunuzdan emin olmalısınız.

Aynı kural, paten kayma veya bisiklete binme gibi diğer açık hava etkinlikleri için de geçerlidir. Ancak maske taksanız da sosyal mesafeye dikkat etmelisiniz. Maske takmanın asla sosyal mesafenin yerini tutmayacağını unutmayın. 

Şöyle düşünün: Bir maske takmak, kendi solunum damlacıklarınızın başka biriyle temas etme olasılığını azaltır çünkü virüsü taşıyor olabilirsiniz ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Etrafta olası virüsün bulaşma ihtimali olacak kimse yoksa, tek başınaysanız o zaman spor yaparken maske takmanıza gerek yoktur.

Açık Havada Spor Yaparken Maske Takmak Performansımı Nasıl Etkiler?

Açık havada koşarken veya bisiklete binerken maske takmanız gereken bir yerdeyseniz, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

Maske hava akışınızı azaltır ve nefes almayı biraz zorlaştırır. Bu da formda olsanız bile, normalde olduğundan daha çabuk yorulacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, yaptığınız egzersizin yoğunluğunu azaltmanız gerekebilir. Nasıl hissettiğinizi veya alışılmadık semptomlarınızın olup olmadığını izleyin. Bu durumda, vücudunuzu tanımak önemlidir.

Şunlara dikkat edin:

  • Göğüs ağrısı.
  • Baş dönmesi. 
  • Nefes almada zorlanma.

Bu semptomlardan bir ya da birkaçını hissediyorsanız, hemen maskenizi çıkarıp rahat nefes alabileceğiniz bir yere gidin. Nefesinizin normale dönmesini bekleyin.

Açık Havada Spor Yaparken Maske Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yüz maskesiyle spor yapmak, özellikle dışarısı soğuk veya nemliyse biraz daha zor olabilir. Hareket ederken nemli bir kumaş parçasının yüzünüze sürtünmesi sizi rahatsız edecektir.

Ancak merak etmeyin, nem emici kumaştan yapılmış egzersiz yüz maskelerinden satın alabilirsiniz. Spor yaparken kullanacağınız maskenin çok kalın veya kısıtlayıcı olmadığına dikkat edin. Maske yüzünüze tam oturmalı, burnunuzu ve çenenizi kapatmalıdır. Yüzünüze uygun olan bir maske, yüzünüze dokunma ihtiyacınızı azaltır.

Ayrıca, spor yaparken kullandığınız maskeyi temiz tutmanız da önemlidir.  Özellikle uzun bir koşuya ya da yürüyüşe çıkıyorsanız veya çok terleyen biriyseniz yanınıza bir tane daha maske almanızı öneririz.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.