Bebeklerin de Psikolojisi Bozulabilir! Bebek Psikolojisi Nedir, Nasıl Davranılmalı?

Yetişkinler, hayatın koşuşturması içerisindeyken sürekli bir sıkıntı içerisindedir. Bu ise psikolojilerinin bozulmasına, sürekli mutsuz bir ruh hali ile yaşantılarını sürdürmelerine neden olur. Fakat bu konuda sık yapılan bir hata var.

Psikoloji bozukluğu, yetişkinlerde görülen ve onları çevreleyen bir olgu olarak düşünülür. Aslında bebeklerin de psikolojileri bozulabilir. Birçoklarına oldukça ilginç gelse de bebek psikolojisi de önemlidir ve onlar da yetişkinlerdekine benzer ruh halleri içerisinde olur. Peki psikolojisi bozulan bir bebeğe nasıl davranmak gerekir?

Bebek Psikolojisi Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı bir bebek olduğundan farklı davranışlar sergileyebilir. Bebeklerin psikolojilerini etkileyen birçok durum mevcut. Yetişkinler olarak bizler sanıyoruz ki bir bebek duyduğu bir şeyi ya da şiddet temelli hareketleri anlamıyor.

Aslında durum bunun tam tersi. Olumsuz söz, davranış ya da olaylardan etkilenebilen bebekler, bu nedenle farklı davranışlar sergileyebiliyor. İçine kapanıyor ya da hırçın davranışlar sergiliyor. Ya da bunlarla bağlantılı bir şekilde sürekli ağlıyor. Bunların hepsi bebek psikolojisinin olumsuz bir durum içerisinde olduğunu gösteren belirtiler. Peki ama bebek psikolojisi adına ebeveynler nasıl davranmalı?

Ebeveynler Bebeklerine Nasıl Davranmalı?

Aslında her bebek, çevresinde olan bitenin farkındadır. Birçok ebeveyn, bebeklerinin yanında iken tartışabiliyor, birbirlerine kötü sözler sarf edebiliyor ya da şiddet eğilimli davranışlar içerisinde bulunabiliyor. Bu durumların hepsi ya da daha travmatik olaylar, bebeğin ruh halinin olumsuz bir şekle bürünmesine neden oluyor. Peki, bebeklere nasıl davranmak gerekir?

Öncelikle bir anne baba, bebeğin hiçbir şeyin farkında olmadığını düşünmemeli. Ortamda bulunan olumsuz hava, bebeğin ruh hali üzerinde hemen etki edebiliyor. Eğer aile içerisinde var olan olumsuz hava hep aynı şekilde kalıyorsa ve aile bireyleri birbirlerine şiddet temelli davranışlar içerisine giriyorsa bebek bu durumdan etkilenir ve ilerleyen bu problemler kişiliğine de sirayet eder.

Bunları önleyebilmek adına bebeğin de bir birey olduğu hatırlanmalı ve aile içerisinde var olan olumsuz hava bebeğe yansıtılmamalı. Öte yandan bebeğin her şeyi algıladığı düşünülerek onun yanında kötü söz söylenmemeli ve şiddet içeren davranışlar içerisinde olunmamalı.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.