Boşanmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım? Haklarım Neler?

Aile kurmak, toplum tarafından doğal bir olay gibi kabul edilse de mutlu olmadığımız bir evlilik için boşanma kararı almak da o kadar doğaldır. Kişi evlilik birliği için üzerine düşenleri ve ilişkisini kurtarmak için elinden geleni yapmış ise boşanma bir gereklilik halini almaktadır. Boşanma fikri kişinin zihninde oluşmaya başlarken öncelikle bunun doğal bir durum olduğunu bilmeli, bu fikrin artık bir gereklilik olduğuna karar vermiş ise hukuki olarak yapabileceklerini ve haklarını bilmelidir.

Boşanma sürecinde haklarını bilmeyen kişiler için bu süreç boşanma kararı vermekten daha zorlayıcı ve yıpratıcı olacaktır. Bu nedenle bu yazımız ile sahip olunan hakların temel olarak bilinmesi, gerek avukat tutulmaksızın açılacak davalarda gerekse avukata iletilecek taleplerin belirlenmesinde yarar sağlayacaktır.

Boşanmaya karar verdin, adliyenin yolunu tutmadan önce haklarını öğren! Peki nedir bu haklar?

Boşanma davasında ilk talebiniz boşanma davanızın kabul edilmesi olmalıdır. Çünkü talep edebileceğimiz diğer haklar boşanma talebimizin kabulüne bağlı olacaktır.

Diğer taleplerimize gelecek olursak, ilk başta çocukların velayeti meselesi gündeme gelecektir. Evlilik birliğinde 18 yaşından küçük çocukların velayeti anne ve baba tarafından birlikte kullanılır. Boşanma davasında ise mahkeme dava devam ederken çocukların velayetinin kim tarafından kullanılacağına geçici olarak karar verir. Bu karar dava devam ederken geçen süreç için geçerli olacaktır. Dava sonunda verilecek kararla birlikte ise kalıcı velayetin kime verileceği belirlenmiş olacaktır.

Çocuklar demişken, 18 yaşından küçük her çocuk anne ve babanın bakımına ihtiyaç duyduğundan boşanma davası devam ederken ve çocuk reşit olana kadar geçecek sürede, çocuğun velayetine sahip olmayan ebeveyn onun bakım ve masraflarına katkı sağlamak zorundadır. Bu yüzden daha dava açarken, küçük çocuklar için iştirak nafakası talep edilmelidir. Hatta bu çocuklar eğitim sebebi ile halen ailenin bakımına muhtaç ise 18 yaşını geçmiş olsa bile eğitim giderleri için de nafaka talep edilmesi mümkündür.

Nafaka sadece çocuk için değil, eş için de söz konusu olmaktadır. Yoksulluk nafakası denen bu nafaka ile herhangi bir geliri bulunmayan ve çalışmayan eş, boşanma davası devam ederken ve dava sonunda da geçerli olmak üzere nafaka talebinde bulunabilir.

Gelelim tazminatlara…

Boşanma davası kabul gören taraf, boşanma davasının açılmasında kusurlu olan taraftan maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir. Bu talepler özellikle şiddet, aldatma, küçük düşürme gibi durumlar söz konusu olduğunda mahkeme tarafından kabul edilecektir.

Ortak mallarımız ne olacak?

Ortak mallar konusu boşanma davasındaki en çetrefilli kısmı oluşturmaktadır. Toplumun yapısı gereği kimse evlenmeden önce evlilik sözleşmesi yapmıyor. Medeni Kanun da böyle bir sözleşme olmadığı durumda, evlilik birliği içerisinde alınan bütün malları her iki eşin de ortak malı olarak kabul ediyor. Şimdi hemen aklınıza şu soru gelecek: Ev, araba kocamın üzerine kayıtlı, nasıl olacak? Dediğimiz gibi eğer satın alınma tarihi evliliğiniz içerisinde ise malın kimin üzerine kayıtlı olduğu pek de önemli değil. Ancak hemen söyleyelim ki, boşanma davası devam ederken bu mallar eşiniz tarafından satılması riskini düşünüyorsanız onun da çözümü şu; tedbir talep etmek. Nedir tedbir? Malların dava devam ederken satılmamasını sağlayan bir hukuki kurum. Böylelikle karar aşamasına gelene kadar haklarınız korunmuş olacak.

Son olarak talep edebileceğiniz bir diğer hakkınız da altın, çeyiz ve kişisel eşyalarınızın iadesi. Düğünde kadına takılan altın kadının malı olarak kabul edildiğinden, altınlarınız düğünden sonra eşiniz tarafından kullanıldıysa iadesini isteyebilirsiniz. Çeyiz ve kişisel eşyalarınız da sizin şahsi malınız olduğundan, eğer bu eşyalar karşı tarafta kaldıysa bunların da size iadesini isteyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi boşanma davası sadece boşanmaktan ibaret değil. Bu yüzden de hakları bilmek büyük önem taşıyor. Biz bu yazımızda neleri isteyebileceğinizi ifade etmeye çalıştık. Tabi ki, bu hakların mahkemece kabul görebilmesi için gerektiği gibi talep edilmesi ve ispat edilmesi gerekmektedir. Bunun için de uzman bir boşanma avukatından yardım almak sizin için en doğrusu olacaktır. Maddi durumu olmayanlar için ise barolar avukat konusunda yardımcı olabilecektir.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.