Burun Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Burun estetiği, estetik alanında en çok tercih edilen uygulamaların başında geliyor. Yüz bölgesinde en çok dikkat çeken bölge burun olduğundan dolayı şekil bozukluklarında çoğu kişi soluğu estetikte alıyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra sağlık problemleri sebebiyle de burun estetiği çok sık tercih ediliyor. Doğuştan oluşan bir şekil bozukluğu ya da kaza sonucu oluşmuş bir yapısal bozukluk nefes alıp vermede güçlüğe kadar kişiyi zor şartlara sokabiliyor. Bu yüzden her iki sebeple de çok sık tercih edilen estetik çeşitlerinden biridir. Peki bu estetik uygulaması nasıl yapılıyor? İyileşme süreci nasıl ilerliyor?

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti adı verilen burun estetiği, ilk önce hastanın genel kontrolü yapılarak karar verilen bir operasyondur. Kullanılan ilaçlar, var ise hastalıklar ve burun anatomisi incelenerek herhangi bir risk barındırmadığı takdirde burun estetiği aşamalarına başlanır.

Buruna uygulanacak işleme göre genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılan estetikte burun delikleri altından bir kesik açılır. Bu kesikten girilerek kemik ve kıkırdak doku üzerinde işlemler gerçekleştirilir. Tüm işlemler yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanır ve herhangi bir anormallik olmadığı sürece hasta gün içerisinde taburcu olabilir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hemen sıvı tüketilmemelidir. 5 saati geçirdikten sonra gerekli sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İlk saatleri atlattıktan sonra geriye kalan süreçte oldukça dikkat etmelisiniz. Bir hafta sonucunda pansumanlar çıkarıldıktan sonra gün içerisindeki hareketleriniz çok daha yavaş olmalıdır. Spor aktivitelerinize en az 2 ay ara vermelisiniz. Bunun haricinde yatarken 2 yastık kullanmaya ve dik yatmaya özen göstermelisiniz. Tüm bunlar sonucunda iyileşme dönemi yaklaşık 2 ay sürecek bir süreçtir. Uygulanan işlemlerin oturması ve burnun istediği hali alması ise yaklaşık 1 yıl sürecektir.

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

Burun estetiği yapılma şartlarından en önemlisi kişinin gelişimini tamamlamış olmasıdır. Sağğı yüksek derecede etkileyen burun problemlerinde ameliyat yapılsa da genel olarak 18 yaş altındaki kişilere operasyon yapılamaz. Uygun şartları taşıyan ve risk seviyesi düşük olan, 18 yaş üzeri her insan burun estetiği yaptırabilir.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.