Cinsellikten Çekinme Sebepleri Nelerdir?

Cinsellik bizim ülkemizde çok farklı bir kelime, hem üzerinde çok konuşulan hem de bazen hiç konuşulmayan gizli bir tabu adeta. Aslında hayatın doğal bir alanı olan cinsellik, bazen tarafların birinin çekinmesi ile sorun haline gelebilir. Peki, cinsellikten çekinme nedenleri nelerdir? İşte konunun uzmanlarından cinsellikten çekinme sebepleri…

Bilgi yetersizliği

Eğer kişinin çevreden duyduğu bilgiler yetersizse kişi cinsellik konusunda çekingen biri olacaktır.

Abartılı söylemler

Kişinin bilgi eksikliği sebebiyle çevresinden duyduğu cinsellik konusu ile ilgili söylenen ya da anlatılan aşırı abartılı bilgilere inanması. Bu durumun kişinin çekingenliği ile sonuçlanmasıdır.

Cinsellik hakkında soru sorulamaması

Özellikle cinsellik konusunun bir tabu gibi görüldüğü ailelerde ve toplumlarda, cinsellik konusunun mahrem bir konu sayılması nedeniyle soru sormanın zorluğu çekingenliği arttıran nedenlerden birisidir.

Eşler arasında cinsellik konusunun konuşulamaması

Özellikle evli çiftler arasında konuşulamayan cinsellik konusu belirli bir süre sonra sorun haline gelebilir.

Güven sorunu

Eğer kişinin kendisi güven sorunu yaşayan bir karakterde ise cinsellik konusunda da çekingen bir karakterde olacaktır.

Sağlık

Cinsellik ile ilgili yaşanan tüm sorunlar ve hastalıklar aslında diğer rahatsızlıklardan farklı değildir. Ancak kişi bunu farklı bir noktaya koymaya çalışırsa cinsellik konusunda çekingen biri olacaktır.

Peki, cinsellikte yaşanan çekinme durumu nasıl aşılabilir?

Öncelikle kişinin kendisine güvenmesi ve kendinden bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Cinsellik konusunda çevreden duyulan bilgiler ya da kulaktan dolma hikâyeler yerine doğru ve gerçek bilgiler araştırılmalı ve doğru olan öğrenilmelidir. Bunun haricinde cinsellik konusu asla bir tabu haline getirilmemeli ve kişinin partneri ile bu konuyu açık bir şekilde konuşması gerekmektedir.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.