Distopya Türünü Sevenlerin Beğeneceği En İyi Distopya Kitapları

En iyi distopya kitapları, geleceğin nasıl şekilleneceğini karanlık bir şekilde bizlere gösterenlerdir. Bu türü okumayı sevenler için uçsuz bucaksız bir dünyadır. Sizin için bu kötü senaryoların hayat bulduğu distopya türünün en iyi örneklerini bu yazıda bir araya getirdik.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

1932 yıllarında Aldous Huxley tarafından yazılan Cesur Yeni Dünya, yazarın büyük ön görülerini okuyucu ile buluşturuyor. Bu dünyada insanların üreme sistemine net bir müdahale söz konusu oluyor. Yeryüzündeki tüm kadınlar yasaklanıyor ve anne ya da baba kavramları literatürden kalkıyor. Hür irade ile üreyemeyen insanların ellerinden daha pek çok aktivite de alınıyor. Her biri robota dönüşüyor.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Yayın tarihi 1953 olan kitabın etkileyici ve korkunç bir konusu var. Yazarın kaleminden dökülen dünyada kitap okumak, saklamak ve taşımak insanların her biri için bir yasak. Bu etkileyici dünyada yalnızca televizyon izlenmesine izin veriliyor. Bu şekilde asla düşünemeyen, sorgulamayan ve araştırmadan yoksun nesillerin yetişmesi amaçlanıyor.

Biz – Yevgeni İvanoviç Zamyatin

En iyi distopya kitapları arasında yer alan kitap, aynı zamanda ölmeden önce okunacak 1001 kitap listesinde de yer alan önemli bir eserdir. 1924 yılında ilk defa okuyucular ile buluşan kitap daha sonra beyaz perdeye The Glass Fortness ismi ile taşındı. Burada yaratılan dünyada kavramların eksildiğini görüyoruz. Ben kavramının yerini burada “Biz” alıyor. İnsanların özgürlüğü ve özgürlük anlayışı ortadan kaldırılıyor. Normal olanlar ise en kötü hareketler olarak kabulleniliyor.

Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Günümüzde hala en çok okunan kitaplar listesinde ilk 10’da olan Otomatik Portakal, 1962 yılında yayınlandı. Yayınlandığı günden beri eskimeyen kitap ünlü yönetmen Kubrick tarafından aynı isimle sinemaya aktarıldı. Distopya türünün inanılmaz bir örneği olan kitap, otorite sonucunda insanların tek tek otomatik bir portakala dönüştüğünü anlatıyor. Burada insanların elinden deneyler ile kötü olma hakları alınıyor.

1984 – George Orwell

Distopya türünün en iyi temsilcilerinden biri olan 1984, 1949 yılında yayınlanmıştır. Bu dünyada yönetilen insanlar, yönetildiklerinin farkında değildir. Halklar arasında belirgin farklılıklar vardır. Her zaman sistem, insanlarda daha önemlidir. En iyi distopya kitapları arasında olan 1984 kitabında düşünmek, sorgulamak hatta sevmek bile yasaklar listesindedir.1 Yorum

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.