Dünyanın En Ünlü 8 Tiyatro Oyuncusu

Tiyatro tarihine dönüp baktığımızda, başlangıçta tiyatro oyunlarının açık bir alanda oynandığını fark ederiz. Tarih boyunca dünyanın dört bir yanına birçok tiyatro binası inşa edildi, bazıları yıkıldı, bazıları unutuldu ve bazıları hala ayakta. Ülkemizde de tiyatronun köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Peki, dünyanın en ünlü tiyatro oyuncuları kimler? Hangi tiyatro oyuncuları bu benzersiz sanata katkı sağladı? İşte detaylar…

1. Afife Jale

Türk tiyatrosu söz konusu olduğunda Afife Jale’nin katkıları ve başarıları yadsınamayacak derecede fazladır. Afife Jale, Türk tiyatro sahnesine çıkan ilk Müslüman kadın olarak tanınır.

2. Haldun Dormen

Tiyatronun, kendimizi görme imkanı yaratacağını söyleyen Haldun Dormen, Türk tiyatrosuna gönül veren başarılı tiyatroculardan biridir. Haldun Dormen, vodvil ve bulvar komedisi türünde uzmanlaşmıştır.

3. Haluk Bilginer

Başarılı oyunculuğu ile isminden söz ettiren Haluk Bilginer, tiyatro ve sinema dünyasının önemli isimlerinden biridir. Şimdiye kadar onlarca ödüle layık görülen usta oyuncu, Türk tiyatrosundaki başarılarıyla da dikkat çekiyor.

4. Yıldız Kenter

Tiyatronun müthiş bir kültür ocağı olduğunu vurgulayan Yıldız Kenter, önemli tiyatro oyuncularımızdan biridir. 2019 senesinde yaşama veda eden başarılı oyuncu, UNİCEF Türkiye İyi Niyet Elçisi seçilmişti ve devlet sanatçısı olarak tiyatro alanında faaliyetlerini sürdürüyordu.

5. William Shakespeare

İngiliz şairi, oyun yazarı ve oyuncuydu. İngiliz dilinin en büyük yazarı ve dünyanın en büyük oyun yazarlarından biri olarak kabul edildi. İş birlikleri de dahil olmak üzere günümüze kadar gelen eserleri arasında 39 oyun, 154 sone, iki uzun anlatı şiiri ve bazıları belirsiz yazarlık olan birkaç dizesi bulunuyor.

6. Michael Ball

İngiliz aktör, şarkıcı ve yayıncıdır. İlk olarak 1985’te Londra yapımı Les Misérables’da Marius Pontmercy’yi canlandırarak West End’deki ilk çıkışını yaptı ve 1987’de The Phantom of the Opera’da Raoul rolüyle başrol oynadı. 1989’da Alex’i canlandırdığı Aspects of Love müzikalinden alınan “Love Changes Everything” şarkısıyla UK Singles Listesinde iki numaraya yükseldi. Londra’da ve Broadway’de rol aldı.

7. Ray McAnally

İrlandalı bir tiyatrocuydu. 1980’lerin sonunda dört BAFTA ödülünün sahibi oldu. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında iki kez ve televizyon kategorisinde iki kez En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

8. Stephanie Ann D’Abruzzo Shemin

Amerikalı aktris, seslendirme sanatçısı, şarkıcı ve kuklacıdır. Susam Sokağı adlı TV programında çeşitli kuklalar seslendirdi. Dünyanın önemli tiyatro oyunu ve müzikal sahnelerinde rol aldı.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.