Ebeveynler Ergenlik Dönemiyle Nasıl Başa Çıkmalıdır?

Ergenlik dönemi, bir çocuğun hayatındaki en önemli dönemlerden birisidir. Hem hormonal, hem fiziksel değişiklikler sonucunda hızla değişen duygu durumları, yüksek tepkiler, içe kapanmalar, özellikle ebeveynlere karşı tutum alma gibi sorunlar bu dönemde sık görülen ve ebeveynlerin çözüm aradığı sorunların başında gelir. Peki, bir ebeveyn olarak çocuğunuzun ergenlik dönemini başarılı bir şekilde yönetmek için nelere ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? İşte size bu zorlu süreci atlatma konusunda yardımcı olacak bazı ipuçları…

Ergenlik dönemi bir süreçtir ve geçecektir

Kendinize ilk hatırlatacağınız kural bunun bir süreç olduğu ve geçeceği olmalıdır. Çocuğunuz bu süreçte yaptıklarını aslında sizi incitmek ya da kırmak için yapmaz; yaptıkları içerisinde bulunduğu duygu değişimleri ve süreç ile ilgilidir. Ayrıca sürekli arkadaşları ile vakit geçirmek isteyerek sizle arasına mesafe de koyabilir, bu da normal bir durumdur.

Onu dinleyin

Ergenlik dönemindeki çocukların en çok şikâyet ettikleri konuların başında ‘beni kimse anlamıyor’ ya da ‘beni kimse dinlemiyor’ konuları gelmektedir. Eğer ergenlik sürecini doğru bir şekilde yönetmek istiyorsanız çocuğunuzun fikirlerini dinlemeli ve saygı duymalısınız.

Mesafesine saygı duyun

Ergenlik dönemi gibi zor bir süreçte çocuğunuzun sizinle her şeyi paylaşmasını istiyor olmanız gayet normal ancak onun sınırlarına saygı duymayı ihmal etmeyin. Özellikle kişisel özel alan takıntısı bu dönemde en yüksek noktada yaşandığından, nerede olduğu ya da ne yaptığı ile ilgili çok fazla sorular sormaktansa size açıldığı kadarını kabul edip daha fazlası için baskı uygulamayın.

Bilgilendirme isteyin

Bu süreçte bir ebeveyn olarak en çok zorlanacağınız konulardan birisi hiç şüphesiz neye ne kadar izin vereceğiniz konusudur. Özellikle dışarı çıkmak, arkadaşları ile vakit geçirmek bu dönemde daha da çok gündemde olan konular olacağından; bu tür etkinliklere müsaade etmeli ancak size kiminle ve nerede olduğuna dair bilgi vermesi konusunda ısrarcı olmalısınız. Böylece hem hayır dememiş hem de belirli bir kural çizgisi de oluşturmuş olursunuz.

Aile ile geçirilen zaman

Çocuğunuzun ergenlik dönemini başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız bir diğer ipucu da ona ailesi ile vakit geçirebileceği alanlar yaratmanızdır. Özellikle aile yemekleri, akraba ziyaretleri ya da birlikte çıkılan tatillerde her ne kadar sıkılmış gibi gözükseler de bu durum onlara ailenin merkezde olduğunu hissettirecektir.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.