El ve Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Gün içerisinde el ve ayaklarımız dış ortamın olumsuz şartlarından en çok etkilenen bölgelerimizdir. Özellikle soğuk havaya maruz kalan ellerimiz kuruyarak çatlamalara kadar etkilenebiliyor. Peki çok daha yumuşak eller ve ayaklar için nasıl bir önlem almamız gerekiyor? Tabi ki düzenli ve kapsamlı bir bakım şart!

Günümüzde el ve ayak bakımı sadece nemlendirici sürmek ile yeterli gelmiyor. Derin temizleme, peeling, maske ve nemlendirici olmak üzere dört adımda bakım el ve ayaklar için idealdir.  Bu adımları duştan çıktıktan sonra uyguladığınız takdirde çok daha verimli bir bakım rutini geçirebilirsiniz.

El ve Ayak Bakımı Adımları

Belirttiğimiz üzere el ve ayak bakımı dört adımdan oluşuyor. Bu adımları incelediğimizde;

1. Derin Temizleme: Ellerimiz ve ayaklarımız vücudumuzda en çok kullanılan ve yorulan bölgeler olduğu için bakım öncesi derin bir temizlik gerekiyor. İlk önce törpüleme işlemi yapabilir, ardından manikür ve pedikür işlemlerini uygulayabilirsiniz.

2. Peeling: Temizliği bitirdikten sonra el ve ayak cildinizin canlanması ve ölü hücrelerden arınması için peeling uygulayabilirsiniz. Peeling sayesinde daha yumuşak ve ışıltılı bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.

3. Maske: Temizlik ve peeling üzerine maske uygulaması el ve ayaklarınızı oldukça rahatlatacaktır. Özellikle tüm vücudunuzu taşıyan ve yorulan ayaklarınız maske ile hem yumuşayacak hem de cildi nefes alacaktır.

4. Nemlendirici: El ve ayak bakım rutinin en önemlisi ve tamamlayıcısı nemlendirici adımıdır. Peeling ve maskenin etkilerini göstermesi ve kalıcılık sağlaması için iyi bir nemlendirici ile el ve ayaklarınızın ihtiyacı olan nemi kazandırmalısınız.

El ve Ayak Bakımı Püf Noktaları

El ve ayak bakımı için nemlendirici kullanımını günlük bir rutine oturtmalısınız. Her gün 5 dakikalık nemlendirici uygulaması ile her zaman yumuşak ve canlı el ve ayaklara sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda ayaklarınızı ılık suda dinlendirerek doğal yollarda iyi bir bakım sağlayabilirsiniz. Ilık su ayaklarınızdan yorgunluğunuzu alacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Tüm bunların yanında aylık rutinlerle manikür ve pedikür yaptırabilirsiniz. Ek olarak da el ve ayak masajlarına da gidebilir, bakımınızdan tam not alabilirsiniz.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.