Feng Shui Ev Dekorasyonu ile Evinizi Uyumlu Hale Getirin

Rüzgar ve su, Feng Shui kelimelerinin ardındaki gerçek anlamdır. Batı kültürü, ev dekorasyonunu olarak mobilyaların stil ve uyumu üzerine düşünmektedir. Öte yandan Doğu kültürü, özellikle Çin, Feng Shui ev dekorasyonu olarak bilinen ve ev içindeki pozitif enerjiyi aktarmaya yardımcı olacak şekilde bir dekorasyonu tercih etmektedir. Bu konuda şüpheci olsanız bile, bu felsefeyi evinize uygulamak için sadece mobilyaları doğru yere koymanız da yeterli olacaktır.

Feng Shui Enerjisi

Çin’den gelen bu eski sanatın sırları nelerdir? Bu yaşam felsefesi ile evinizi nasıl dekore edebilirsiniz? Taocu doktrine dayanan bu sanatın sözlü olarak ve sadece ayrıcalıklı sınıflar için verildiği eski zamanlara, 7000 yıl öncesine geri dönmeliyiz. Manzara, doğa ve döngüler üzerine yapılan çalışmalar sayesinde feng shui, insanların yaşamlarını iyileştirmeye katkıda bulunmuştur. Ayrıca insan ile yaşadığı yerler arasında inanılmaz bir uyum yaratmıştır. Feng Shui ev dekorasyonu için 5 altın kuralı aklınızda tutarak farklı odalarda neler yapabilirsiniz gelin birlikte bakalım!

Feng Shui Dekorasyonu için 5 Altın Kural

1. Her odanın kendi rengi vardır.

Feng Shui’ye göre, evimizin duvarları da belli bir uyum içinde olmalıdır. Evin her bölümü, gerçekleştirdiğimiz işlevlere uygun renge sahip olmalıdır.

  • Giriş bölümü, evin dışı ile içi arasında geçiş kapsıdır. Feng Shui için ideal renkler mavi, yeşil ve pembedir.
  • Salon, tüm ailenin buluşma noktasıdır. Bu oda için kırmızı ve sarının parlak tonları ve toprak renklerine daha yakın olan renkleri kullanabilirsiniz.
  • Mutfak, canlı ve hareketli bir ortamdır. Mutfak için doğru renk, dünyanın görünen renkleri ile birlikte sarıdır.
  • Yemek odası, keyifli ama dinlendirici bir odadır. Bu nedenle yeşil, sarı, pembe, toprak tonları bu oda için uygundur.
  • Yatak odası, rahatladığınız ve size özel bir yeridir. Bu nedenle pastel pembe, yeşil veya krem tonları uygundur. Yoğun renklerden kaçınılmalıdır.
  • Banyo, turkuaz veya kırmızı gibi parlak renkleri beyaz veya siyahla birlikte kullanabileceğiniz sınırlı zaman geçirdiğiniz bir alandır.
  • Çocuk odası, hayal gücünü ve yaratıcılığı harekete geçiren enerji veren bir odadır. Kırmızı ve turuncu oyun alanı için mükemmel bir seçimdir.

2. Yatak odasına ayna koymayın.

Feng Shui’ye göre, bir aynanın karşısında uyumak, bizi uyku ile yeniden doldurduğumuz doğal, pozitif enerjiden mahrum bırakır. Bu nedenle, Feng Shui dekorasyonunda yatak odasında ayna kullanılmıyor. Ancak, evin diğer odalarını dekore etmek için kullanabilirsiniz. Aynalar odaya derinlik ve parlaklık kazandırır.

3. Düzensizliğe hayır!

Dağınıklık kesinlikle olmamalıdır! Feng Shui felsefesine göre dağınık nesneler pozitif enerjilerin serbestçe akışını engeller. Bu nedenle, ev her zaman temiz ve düzenli olmalıdır.

4. Her zaman klozet kapağını ve çöp kutusunun kapağını kapatın.

Bu tamamen bir alışkanlık gibi görünebilir. Ancak, klozet kapağını ve çöp tenekesinin kapağını kapatmak, Feng Shui’ye göre, kurtulmak istediğimiz tüm olumsuzlukları evin dışında tutmaya yardımcı olur.

 5. Mobilyaları duvara monte etmeyin.

Duvar arasında biraz boşluk bırakmak Feng Shui’ye göre çok önemlidir. Bu, havanın ve dolayısıyla pozitif enerjinin serbestçe dolaşmasına izin verir.

Feng Shui Dekorasyonu

Feng Shui’nin temel ilkesi, mümkün olduğunca az mobilya seçimidir. Ayrıca yatak, aynalar, bitkiler, ışıklar ile evimizde bulunan her şeyin düzenlenmesi yoluyla ev ortamında uyum ve denge arayışıdır.

Feng Shui Evin Girişi

Normalde bu ortamı dekore etmek için fazla endişelenmesek de, bu alan unutulmamalıdır. Dışarıya açılan kapı, enerjinin eve girdiği ana kanaldır. Bu mekanın tasarımında birkaç şeyi göz önünde bulundurmalıyız.

  • Kapı 180° ve mümkün değilse en az 90° açılabilmelidir.
  • Bu alan rahat, sıcak ve iyi bir şekilde aydınlatılmış olmalıdır. Girişin dar ya da geniş bir alana sahip olması önemli değildir. Ayakkabılar kesinlikle girişte bırakılmamalıdır. Her şeyden önce dışarıdan gelen negatif enerjiler hoş karşılanmaz.

Feng Shui Yatak Odası

Feng Shui’de, ideal yatak odasında sadece yatak olmalıdır. Ancak, yatağınızı merkez alarak etrafına mobilya veya çeşitli nesneler yerleştirebilirsiniz. Genel bir rehber olarak, yatak başı asla güneye doğru yönlendirilmemelidir. Güney yönü, enerjinin olduğu noktadır, uyku kalitesini etkiler. Kuzey yönünde sağlığımız ve hayat enerjimiz güvende olur. Stresten muzdarip olanlar için batı yönü mükemmel bir çözümdür. 

Yatak odasının çok önemli rolü göz önüne alındığında, uzun bir süre sonra birikmiş enerjimizi tüketen bilgisayarlar, televizyonlar veya aynalar gibi huzur ve sessizliğimizi bozan unsurlara yer vermemeliyiz. Bitkiler ise fazla enerji sağlar. Bu nedenle odanızda bulundurulması tavsiye edilmez.

Feng Shui Banyo

Su, enerjiyi iyi bir şekilde muhafaza eder. Bu anlamda da, bu düşünce felsefesine göre banyo evin temel noktası haline gelir. Feng Shui’ye göre, tuvalet ile duş alanının ayrı tutulması gerekiyor. Ancak, şu anda yaşadığımız mekanlar için bunu düşünmek biraz zordur.

Banyo, iyi bir şekilde aydınlatılmalı ve havalandırılmalıdır. Bu yüzden banyonuzda en az bir pencere olması önemlidir. Penceresiz bir banyonuz varsa havalandırma için bir sistem düşünebilirsiniz. Duş çevresinde, alanların doğal veya yapay bitkilerle süslenmesi bu dekorasyon için uygundur. Amaç, sıcak ve davetkar bir alan yaratmaktır.

Feng Shui Salon ya da Oturma Odası

Bu odanın dekorasyondaki amacı, evde buluşmayı, diyalog kurmayı ve sosyalleşmeyi amaçlayan bir ortam yaratılmasıdır. Bu oda için ön planda olan iki unsur vardır, toprak ve ahşap. Kesinlikle çok koyu olmayan renkleri tercih edin. Tamamen beyaz veya siyah duvarlardan kaçınarak beş elementle uyumlu bir tema yaratabilirsiniz.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.