Geçmişten Günümüze Açık Hava Sineması

Geçmişten günümüze açık hava sineması bazı değişikliğe uğrasa da veya yeni teknolojiler ile günümüze uyarlansa da insanlar üzerindeki etkisi hiç değişmemiştir. Ülkemizde özellikle mahalle kültürünün daha baskın ve egemen olduğu yıllarda insanlar çoluk çocuk, komşular toplanıp açık hava sinemalarına koşarmış. Bu alanlar onlar için en iyi sosyalleşme alanlarından biri olmuş. Burada yeni insanlar tanınır ve bol bol sohbetler edilirmiş. Eskiden sosyal bir faaliyet olan ve sürekli yapılan açık hava sineması gösterileri günümüzde geçmişi deneyimlemek ve farklı bir şeyler yapmak isteyenler için popüler hale gelmiştir.

Türkiye’de Açık Hava Sineması

Türkiye’de açık hava sineması geçmişte daha çok ekonomik durumu zayıf ve mahallede yaşayan insanlar için olsa da günümüzde daha çok maddi durumu yüksek ve farklı deneyimler yaşamak isteyen kişiler için uygun hale gelmiştir. Boğaza karşı kurulan açık hava sinemaları ile eskiyi yaşatma arzusu doğal olarak pek mahalle kültüründeki insanlar için uygun değildir. Zaten açık hava sinemalarının ortaya çıktığı dönemdeki atmosferi de bu değildir. İstanbul’da uygulamaya konulacak açık hava sineması etkinlikleri kapsamında tamamen eskiye uygun olarak mahallelere kurulacağı ifade edilmektedir. Bu şekilde belki bir nebze eski açık hava sinemaları ruhu yaşatılabilir.

Dünyada İlginç Açık Hava Sineması Gösterimleri

Açık hava sineması kültürü sadece bizde değil aynı zamanda tüm dünyada popülerdir. Zaten üstü açık arabada film izleme kültürü ilk olarak Amerikan filmlerinde ortaya çıkmış ve oradan yayılmıştır. Bununla beraber dünyada oldukça ilginç alanlarda açık hava sineması gösterimleri yapılmıştır. Bunlara dair sizlere birkaç örnek vermek istiyoruz.

  • ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Red Rocks sineması, çorak bir bölgede kurulmuştur. Açık hava sinemasını doğa ile iç içe bir alana kuran ve izleyicilere gerçek bir deneyim yaşatan sinema alanında ayrıca konserlerde düzenlenmektedir.
  • Atina’da yer alan Cine Thisio sineması ise bir diğer önemli çık hava sinemasıdır. Tarihi kalıntıların ortasında kurulu olan bu sinema, bambaşka bir deneyim sunar.
  • Belki de açık hava sinemasının en ilginç kurulu olduğu bölgelerde biri Uzak Asya’da yer alan Tayland Yao Noi bölgesindeki açık hava sinemasıdır. Bu sinemayı farklı kılan şey, suyun üzerinde olması ve izleyicilerine su üzerinde açık hava sineması deneyimi yaşatmasıdır.

Açık hava sineması hayatı boyunca herkesin mutlaka bir kez bile olsa deneyimlemesi gereken son derece önemli bir etkinliktir. Bu yüzden ilk fırsatta deneyimlemenizi tavsiye ederiz.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.