Göz Altı Morlukları İçin Pratik Çözümler

Göz altı morlukları, genellikle başa çıkılması zor ve birçok kadını etkileyen bir sorundur. Makyajla çok iyi kapatılsa da, göz altı morluklarından kurtulmak için en başta onlara neyin sebep olduğunu anlamanız önemlidir.

Göz altında oluşan morluklar, geç saatlere kadar oturduğunuzda veya az uyuduğunuzda ortaya çıkan kusurlardır. Ancak göz altı sorunlarının tek nedeni bu değildir. Birçok başka faktör göz altı morluklarına neden olabilir. Göz altı morlukları göz çevresinin görünümünü  etkiler. Yüzünüzün daha yorgun ve donuk görünmesine neden olur.

Siz de bu kusurları ortadan kaldırmanın ve her zaman taze ve dinlenmiş bir yüze sahip olmanın bir yolunu mu arıyorsanız? Göz altı morlukları neden oluşur ve onlarla etkili ve kalıcı bir şekilde nasıl mücadele edebilirsiniz? İşte bu konuda size yardımcı olacak bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. 

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altında oluşan morluklar, genellikle mor-mavimsi ve sıklıkla şişliğin eşlik ettiği, gözlerin altında koyu bir gölgeleme ile kendini gösteren fizyolojik bir durumu ifade eder. Dahası, göz altı morlukları tıbbi olarak değil, tamamen estetik bir problem olarak, yüzün görünümünü daha yorgun ve donuk hale getiren bir kusur olarak kabul edilir.
Genellikle koyu renk halkalar cildin doğal yaşlanmasına veya uykusuzluğa bağlıdır, ancak farklı nedenleri de olabilir. Nedenler arasında en sık görülenler:

  • Yeteri kadar uyumamak, stres, psiko-fiziksel yorgunluk,
  • Cilt elastikiyetinin kaybı, cildin doğal yaşlanma süreci, güneşe aşırı maruz kalma,
  • Zayıf hidrasyon, yanlış beslenme, aşırı alkol tüketimi, nikotin,
  • Genetik yatkınlık, mikrosirkülasyon bozuklukları, aşırı pigmentasyon veya göz altındaki bölgenin damarlanması.

Göz Altı Morluklarından Nasıl Kurtulursunuz?

Göz altı morlukları sorunuyla mücadele etmek için, herhangi bir ürün veya tedaviye başvurmadan önce, soruna  yol açan gerçek nedeni, bir doktor yardımıyla belirlemek çok önemlidir. Sonrasında hedefe yönelik çözümlere başvurmak daha etkili olacaktır.

Göz altındaki koyu halkalarla savaşmak ve sağlıklı, taze görünen bir yüze sahip olmak için bazı doğal ve kendin yap çözümleri vardır. İşte sizin için seçtiğimiz en iyi çözümler!

Göz Çevrenizi Rahatlatın

Göz çevresinin alanını rahatlatmak ve daha sağlıklı bir görünüm elde etmek için, iki salatalık dilimini dondurucuda dinlendirin. Ardından,  birkaç dakika gözlerinize koyun. Alternatif olarak, papatya, ebegümeci, biberiye ve gül yapraklarını sıcak suda bekletin. Sonrasında süzerek göze gazlı bez veya pamuk pedlerle uygulayın. Ayrıca, gül suyu, peygamber çiçeği veya termal suyla soğuk kompresler de yapabilirsiniz.

Kil Maskeleri 

Kil cilt için mükemmel bir müttefiktir. Çünkü yatıştırıcı bir özelliği vardır. Ayrıca, cildinizdeki toksinleri yok eder, cildinize anti-enflamatuar etki yapar ve kan mikrosirkülasyonunu dengeler. Özellikle pembe kil en hassas kil çeşididir. O yüzden hassas ciltlerde göz çevresi için uygun maskelerin hazırlanmasında da kullanılabilir.

Vitaminler

Beslenme, koyu halkaların görünümünü önlemede temel bir rol oynar. Özellikle kivi, turunçgiller, üzüm ve biber gibi besinler kanın durgunlaşmasını önler. Yani,  kanın sulanmasını sağlayan, antikoagülan olan C ve K vitamini içeren yiyecekleri tüketin. Bu besinler, içeriden bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Güzellik Ürünlerine Dikkat Edin 

Cilt güzelliğini korumak ve erken yaşlanma riskini ortadan kaldırmak için kullandığımız ürünleri dikkatle seçmek çok önemlidir. Özellikle yüz temizleyicileri, makyaj malzemeleri ve yüz bakım ürünleri olabildiğince doğal ve organik olmalıdır. Kesinlikle cildinize zarar verecek, toksin üretecek bileşenlere sahip olmamalıdır.  

Masaj Yapın 

Nazik ve düzenli masajlar, kan dolaşımını harekete geçirip cildi rahatlatır. Ayrıca, yüzünüzün ferahlamasına yardımcı olur. İç göz kapağından başlayarak dış gözün altına parmaklarınızla küçük dokunuşlar yapın. Ya da özellikle masaj için mükemmel olan yeşim taşı veya rose quartz rulo kullanabilirsiniz. 

Göz Altı Morlukları İçin Makyaj 

Sebebi yaş ve genetiğe bağlı koyu halkalar tamamen ortadan kaldırılamaz. Ancak kesinlikle makyajla etkili bir şekilde  gizlenebilir. Her zaman sorunlu bölgeye dokunarak makyaj yapmayı unutmayın. Asla ovalamayın. Mavi koyu halkaları kapatmak için cildinizden daha açık tonlu bir kapatıcı kullanın. Mor koyu halkaları kapatmak için sarı tonlarını, kahverengimsi koyu halkaları kapatmak için koyu şeftali veya turuncu tonları tercih edin.

Göz Altı Morlukları İçin Karbonat

Birçok cilt temizleyicinin içeriğinde karbonat bulunmaktadır. Karbonat, göz altındaki yorgunluk izleri için mükemmel bir çözümdür. Bu tarifi evde kolayca yapabilirsiniz.

1 yemek kaşığı karbonat, 3 yemek kaşığı sıcak su veya papatya suyu ile karıştırıp yumuşak bir hamur elde edin. Gözleriniz kapalıyken pamuklu bir çubukla uygulayın. 15 dakika bekletin. Bu uygulama gözlerinizdeki şişliği, torbaları ve koyu halkaları azaltır. Özel bir randevu için acil bir çare olarak mükemmeldir. Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.