Güzel Atlar Diyarı: Kapadokya

Tarih boyunca birçok medeniyeti topraklarında barındırmış ve büyülü bir atmosfere sahip olan Kapadokya Bölgesi, son yıllarda hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğrayan popüler bir turizm merkezi haline gelmiş durumda. Nasıl gelmesin ki? Kendine has coğrafi özellikleri, meşhur evleri, yer altı şehirleri, gün batımı ve gün doğumu manzaraları, balon turları ve daha birçok doğal güzelliği ile kendinizi bir masalın içerisinde gibi hissedebileceğiniz ve sizi alıp bambaşka bir dünyaya götürecek olan muhteşem bir bölge.

Eğer yakın zamanda Kapadokya Bölgesi’ne seyahat etmeyi düşünüyorsanız ya da çoktan plan yapma aşamasına geldiyseniz sizin için bu güzel bölge hakkında kısa bir gezi rehberi oluşturmak ve aklınızdaki sorulara cevap vermek istedik. Kapadokya gezi rehberimize birlikte göz atalım mı?

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Göreme

Burası başka bir dünya adeta… 10. Yüzyıldan kalma freskler, kayalara oyulmuş kiliseler, yer altı mağaraları derken sizi alıp başka bir diyara götüreceği kesin. Kapadokya’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi olan Göreme Açık Hava Müzesi, aynı zamanda dünyanın en önemli ve en eski Bizans mağara kiliselerine de ev sahipliği yapan bir yer. Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Tokalı Kilise, Yılanlı Kilise, Aziz Basil Şapeli, Santa Barbara Şapeli ve Santa Catherine Şapeli bunlardan mutlaka görmeniz gerekenler arasında yer alıyor, notlar alınsın.

Ihlara Vadisi

Kapadokya deyince çoğumuzun ilk aklına gelen yerlerden birisi olan Ihlara Vadisi, manzarası ile sizi kendisine hayran bırakacak doğal bir oluşumdur. Tahminlere göre 4. Yüzyılda ilk yerleşimlere başlanan bu vadi; tam 120 metre derinlikte bir kanyonda yer alır ve uzunluğu 14 kilometredir. 105 tarihi eserden günümüze sadece 14 tanesi kalabilmiştir. Merdivenler ile en aşağı noktasına inmek gözünüzde büyüse de bunu mutlaka yapmalısınız deriz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya Bölgesi’nde sizi en çok heyecanlandıracak noktalardan birisi de hem Türkiye’nin en büyük yeraltı şehri hem de Kapadokya’nın en derin yeraltı şehri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri’dir. Buranın yerin 8 kat altında olduğunu düşündüğümüzde; bundan asırlar önce insanların orada nasıl barındığı, nasıl yaşadığı ve daha da önemlisi bu yer alt şehrinin nasıl inşa edildiği halen gizemini koruyan sorular.

Ürgüp

Kapadokya geziniz sırasında görmeniz gereken bölgelerden birisi de Ürgüp’tür. Burası Roma döneminden itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için, günümüze miras kalan tarihi ve doğal güzellikleri oldukça fazladır.

Ürgüp Bölgesi’ne gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden ilki Üç Güzeller Evi’dir. İkisi büyük biri küçük peri bacalarından oluşan ve yan yana tıpkı bir aile gibi duran bu doğal oluşum; yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmıştır ve Kapadokya Bölgesi’nin en çok turist çeken noktalarından birisidir.

Ürgüp Bölgesi’nde en önemli yerlerden birisi de “Kızılçukur Vadisi”dir. Bu vadide farklı şekil ve büyüklüklerde birçok peri bacası görmek mümkündür. Aynı zamanda bölgenin en önemli kiliselerinden birisi olan Üzümlü (Grapey) Kilise de yine bu bölgededir.

Ortahisar

Bu bölge Kapadokya’nın kayalardan oyularak yapılmış o meşhur evlerinin yoğunlukta olduğu bir bölgedir. Aynı zamanda Hristiyanların manastır yaşamından kalma Tavşanlı, Sarıca, Cambazlı, Harim Kiliseleri ile Hallaç Dere Manastırı de yine bu bölgede yer alan ve görülmesi gereken noktalardandır.

Kapadokya hakkında daha detaylı bilgi edinebileceğiniz Etnografya Müzesi de yine bu bölgede yer almaktadır. Buraya geldiğinizde güzel bir manzara seyretmek isterseniz Ortahisar Kalesi’ne tırmanarak çıkabilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Avanos

Avanos Bölgesi için Kapadokya’nın en sanatsal bölgesi diyebiliriz. Özellikle çanak çömleği atölyeleri ile ünlenen bu bölge, aynı zamanda 4000 yıl öncesine kadar giden tarihi ile de gezilmesi gereken yerler arasında yerini alıyor. Gittiğinizde mutlaka bir çanak atölyesini gezmeyi hatta kendiniz de yapmayı ihmal etmeyin deriz, çok güzel bir deneyim oluyor, bizden söylemesi.

Balon Turları

Kapadokya demek elbet ki çoğumuz için gökyüzünde süzülen onlarca balon ve yarattığı görsel şölen demek. Eğer Kapadokya’ya gelirseniz bu deneyime mutlaka yer ayırmalısınız.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.