İş Görüşmelerinde En Sık Yapılan Hatalar

Günümüzde pek çok kişi işe girebilmek için çeşitli adımları gerçekleştirirler. Bunlardan ilki iş görüşmeleridir. İş görüşmeleri kişilerin işe girebilmesi için çok önemlidir. İş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken tüm noktaları dikkate alan kişiler iş görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir. Ancak bunun aksi de son derece mümkündür. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken noktaları dikkate almayarak çeşitli hataları gerçekleştiren kişilerin ise iş görüşmelerini olumsuz sonlandırabilmeleri büyük bir olasılıktır. Bu nedenle iş görüşmesine giderken kişilerin bu hataları yapmamaları gerekmektedir. Peki, iş görüşmelerinde sık sık yapılan bu hatalar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kendini Fazla Göstermek

Günümüzde iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken pek çok kural ve husus bulunmaktadır. Söz konusu kural ve hususlara dikkat etmeyen kişiler ise sık sık hata yapmaktadır. Bu hatalardan bir tanesi de kişilerin kendisini fazla göstermesidir. İş görüşmesi yapacak olan kişilere çeşitli tavsiyeler verilmektedir. Söz konusu tavsiyelerin bazında sessiz kalma, kendini göster gibi kavramlar geçer. Ancak kişiler kendini göster ve sessiz kalma uyarılarının bir sınırı olduğunun farkında varmalıdır. Aksi takdirde karşı tarafta olumsuz bir izlenim yaratabilmek mümkündür.

Dijital Ortamla İlgili Hazırlıklı Olmamak

Günümüzde teknolojinin ve internetin yoğun bir şekilde gelişim ve değişim gösterdiğini ifade edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda içinde bulunduğumuz dijital çağda da artık hemen hemen herkesin online bir izi bulunuyor. Kullandığımız sosyal medya hesapları, girdiğimiz web siteleri, alışveriş yaptığımız siteler dijital ortamda ayak izimizin oluşmasını sağlamaktadır.

Cevaplar Uydurmak

Görüşme sırasında karşı tarafı etkilemek için hemen her soruya cevap vermeniz gerekmektedir. Ancak hakkında herhangi bir bilginizin olmadığı konularda yorum yapmak ve konuşmak iş vereni etkilemekten ziyade işverenin zihninde imajınızı zedeleyebilmektedir. Bu nedenle görüşmelerde fark yaratmak isterken kötü bir imaja sahip olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Hiç Soru Sormamak

Mülakatları yani iş görüşmelerini tek taraflı olarak düşünmemeniz gerekmektedir. Her ne kadar iş verenin size yönetileceği sorular bulunuyorsa sizin de iş verene soracağınız sorular olmalıdır. Bu durum hem işe olan ilginizi gösterir hem de iletişim kabiliyetinizin gücünü gözler önüne serer.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.