İyi Bir Girişimcide Olması Gereken Özellikler

Her insan genel itibari ile farklı bir yapıya ve farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle insanların farklı yetenek ve becerilere de sahip olduğunu ifade etmek mümkündür. Fakat girişimci olmak isteyen bireylerin bazı ortak özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde giriştikleri işlerde çok daha başarılı olarak kendilerinden söz ettirebilirler.

Peki, hangi özelliklerin girişimcilerde olması gerekir? Gelin hep beraber inceleyelim.

İleri Görüşlülük

İleri görüşlülük bir girişimcide olması gereken en temel özelliktir. Girişimcinin hem bugünü hem de yarını görebilmesi ve çeşitli stratejik planlamalarını bu görüşleri sayesinde yapabilmesi son derece önemlidir. Bu sayede girişimci henüz meydana çıkmayan problemleri ya da ihtiyaçları gözlemleyerek geleceğe karşı temkinli davranabilmektedir. Özellikle mikro trendleri doğru okuyarak gelecekte hangi olguların trend haline geleceğini görebilmesi girişimcinin diğer kişilerden farklılaşmasını sağlar.

Motivasyon

İyi bir girişimcide olması gereken bir diğer özellik ise motivasyondur. Bir işletmede maaşlı bir şekilde çalışıyorsanız sizi motive edecek pek çok şey bulabilirsiniz. Ancak kendi işinizi kurduğunuzda ve bu süreçte yalnız olduğunuzda sizi motive edecek şeyleri bulmanız gerekir. Özellikle işe ilk başladığınız dönemde motivasyon kaynağınızın yüksek olması başarı elde etmeniz için son derece büyük bir öneme sahiptir. Müşterilerin beklentileri, projelerin teslim tarihi gibi pek çok şey şevkinizi kırabilir. Bu durumun önüne geçmek için kendinizi motive edecek farklı bir şeyler bulmanız ve onlara odaklanmanız gerekmektedir.

Özgüven

Hangi işte faaliyet gösterirseniz gösterin en önemli kriteriniz özgüvendir. Özgüveni eksik olan bir kişinin işinde başarılı olabilmesi imkansızdır. Aslında özgüven yalnızca girişimcilerin değil herkesin sahip olması gereken önemli bir özelliktir. Eğer özgüveniniz yüksekse çok daha başarılı işlere imza atabilirsiniz. Fakat özgüveni yüksek olmayan kişilerin çok daha başarısız olduğunu ve risk almaktan korkarak hareket ettiğini ifade edebiliriz. Özgüveninizi yükseltmek adına işiniz ile ilgili becerilerinizi düşünebilir ve aslında ne kadar büyük işler yapabileceğinize kendinizi inandırabilirsiniz.

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi bir işe girerken sahip olmanız gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir. Zamanı doğru yöneterek çok daha kısa bir süre içerisinde farklı işlere adım atabilir ve hem kendinizi hem de işletmenizi geliştirebilirsiniz. Oysa ki zaman yönetimi konusunda gerekli beceri ve yeteneklere sahip olmamanız durumunda zamanı yetersiz kullanmak durumunda kalabilirsiniz.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.