Kıskanç Davranışlar İlişkinizi Nasıl Etkiliyor?

Kıskançlık, insanın doğasında bulunan ve her bireyin günlük yaşamında, ilişkilerinde deneyimlediği bir duygudur. Kıskançlığın boyutu ileri seviyeye ulaştığında, ilişkiler bundan olumsuz etkilenmekte ve bireylerin psikolojileri derin yaralar alabilmektedir. Kıskançlık oldukça doğal bir duygu olduğundan, ileri seviyeye taşınmazsa ilişki için pozitifi bir etki bile yaratabilir. Fakat kontrol edilemeyen kıskançlık krizleri ve buna bağlı olarak gelişen aşırı korumacı ve kontrolcü davranışlar, her iki taraf için de ilişkiyi yaşanmaz bir duruma sokabilir. Yaşadığımız çevreye, kişilerin özgüvenine, partnere karşı duyulan güven duygusuna ve çevresel etkilere göre şekillenebilen kıskançlık duygumuzu kontrol altına almazsak, hiç istemediğimiz sonuçlar alabilir ve oldukça büyük sorunlar yaşayabiliriz.

Neden Kıskançlık Duygusunu Hissederiz?

Kıskançlık duygusunu hissetmek aslında hayatın akışında olan ve kişilerin endişe etmemesi gereken bir durumdur. Özellikle ikili ilişkilerde, bireyler partnerlerinin kendisini aldatıp aldatmadığını merak edebilirler. Bu durumun sebebi, uzman psikiyatristler tarafından özgüvensizlik durumuyla bağdaştırılıyor. Bir kişi, aşık olduğu kişiyi veya evlendiği eşini yeterince mutlu edemediğini düşünüyorsa, kendisinden daha iyi birisini bulabileceğinden şüpheleniyorsa yani yoğun bir özgüvensizlik yaşıyorsa kıskançlık durumu da baş göstermeye başlayacaktır.

Bunun dışında, oturmamış ilişkilerde görülen güven problemi de kıskançlık seviyesinin artmasına sebep oluyor. Güvenmediğiniz bir kişi ile birlikte olduğunuz zaman, onun her hareketini kontrol etmeye ve size ihanet edip etmediğine bakmaya çalışıyorsunuz. Bu durum aşırıya kaçtığında ise ilişki artık yaşanılmaz bir boyuta taşınıyor, hatta şiddete ve cinayete kadar gidebilen örnekler ortaya çıkabiliyor.

Kıskançlığımızı Yenmek İçin Neler Yapmalıyız?

Eğer kıskançlık normal boyutlarda kalıyorsa, bir sinir krizine, kavgaya veya uzun süreli davranış değişikliklerine sebep olmuyorsa doğal olarak kabul ediliyor. Fakat aşırı kıskanç bir partnere sahipseniz veya kendinizin çok kıskanç olduğunuzu düşünüyorsanız, öncelikle bu kıskançlığa neyin sebep olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Kendinizi yetersiz görüyorsanız, karşınızdakine güvenmiyorsanız veya ilişkide yaşanan bir olaydan etkilendiyseniz bunu partnerinizle görüşüp profesyonel destek almalısınız. Şayet bu durumun altında yatan sebebi çözebilir ve olaylara daha farklı bakmaya başlayabilirseniz, aşırı kıskançlıktan kurtulabilirsiniz. İlişkinizi oldukça kötü etkileyebilecek olan aşırı kıskançlıklara kesinlikle göz yummamalı ve bu sorunu çözebilmek için elinizden ne geliyorsa yapmalısınız.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.