Kuru Saçlar İçin Doğal Bakım Önerileri

Kuru saç, normal parlaklığını ve dokusunu korumak için yeterli nem ve yağa sahip olmayan saçlardır. Kuru saçların, diğer saç tiplerinden farklı olarak problemleri olabilmektedir. Uzman kontrolünden sonra verilen öneriler doğrultusunda evde bakım yaparak kuru saç problemiyle mücadele etmek mümkündür.

Kuru Saçın Nedenleri

– Aşırı saç yıkama veya sert sabunlar

– Aşırı fön

– Yetersiz beslenme

– Uzun süre güneşe maruz kalma

– Sıcak şekillendirme

– Sigara içme

– Kuru hava

– Egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları

Kuru Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçınız çok kuruysa, uzman kontrolünde evde bakım yaparak bu durumu atlatabilirsiniz. Bunun dışında vücudunuzu beslemek için belirli vitaminlere ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz, ancak bazı vitaminler de saçınızın ve tırnaklarınızın sağlığını doğrudan etkiler. Bu vitamin ve mineraller şunlardır: A-B-C-D-E vitaminleri ve demir, çinko, protein.

Kuru Saç Bakımında Başka Hangi Noktalara Dikkat Etmek Gerekir?

  • Saçınızı her gün yıkamaktan kaçının, şampuan saçınızdaki kiri ve teri giderir, aynı zamanda saçınızdaki sebum miktarını azaltır. Sebum, saçınızın bakımını kolaylaştıran ve doğru miktara sahip olduğunuzda parıldayan doğal bir yağdır.
  • Saç kurutma makinesi ile kurutma yerine saçınızı sarın, kurutma işlemi sırasında saç çok fazla nem kaybeder.
  • Uçucu yağlar kullanın. Fas Argan yağı, Nane yağı ve Lavanta yağı gibi diğer uçucu yağlar saç dökülmesini durdurmaya ve kırılmayı önlemeye yardımcı olur.
  • Hindistan cevizi yağını deneyin, hindistan cevizi yağı doğal bir yumuşatıcıdır.
  • Aloe vera saç dökülmesinin tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda saç derisini rahatlatır ve saçı şekillendirir.

Kuru Saç Bakım Kürleri Önerileri

  1. Avuç içinize biraz hindistan cevizi yağı sürün, uçlarına, başınızın tepesine ve  saçınızın köküne odaklanın. Doygunlaştırın – ama ıslatmayın – bu işlemi yaklaşık 20 dakika saçınızda uygulayın.
  2. Saç derisine masaj yapmak saçın uzamasına yardımcı olur. Masaj işlemini saç bakım yağları veya maskeleri ile birlikte uygulayın. Bu, kafa derisini uyarır ve saç kalınlığını artırabilir.
  3. Bir kapta bir yumurtayı çırpın. Bir yemek kaşığı (15-30 ml) limon suyu ve bir yemek kaşığı (15 ml) zeytin veya badem yağı ekleyin. Malzemeleri iyice birleşene kadar karıştırın. Maskeyi uygulayın, daha sonra saçınızı durulayın.


Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.