Limonlu Su İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Olur?

Son yıllarda pek çok insan limonlu su içmeyi bir alışkanlık haline getirdi. Siz henüz içmeye başlamadıysanız da mutlaka duymuşsunuzdur. Limon, bir çok gıda ile birleştirilebilir ve insan vücudu için tüm faydalı özelliklerini açığa çıkarır. Özellikle limonlu su içmek sağlığımızı iyileştirmek için her birimizin edinmesi gereken iyi alışkanlıklardan biridir. Bu yazımızda limonlu su ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz. 

Her Gün Düzenli Olarak Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limonlu su içmenin vücudumuz üzerinde gerçekten mucizevi bir etkisi vardır. Eski çağlardan beri vücuda olumlu etkileri bilinen limon, düzenli olarak suyla içildiği zaman birçok fayda sağlamaktadır. İşte bu güzel karışımın faydaları:

  • Sindirimi kolaylaştırır, bağırsak hareketlerini düzenler. Limon ve su sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Vücudun ihtiyacı olmayan maddelerin kolayca atılmasını sağlar. Kabızlık problemini önlediği gibi ishali de önleyerek bağırsak fonksiyonlarının düzenli olmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Limon, vücudumuzun bağışıklık sistemini sağlıklı seviyelerde tutar. İçeriğinde bol miktarda C vitamini olduğu için, grip ve enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olur.
  • Vücudun pH değerini dengeler. Sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak için pH değerinizin dengede olması gerekir. Ph değerini dengede tutmak için su ve limon  mükemmel bir çözümdür.
  • Detoks etkisi yapar ve enerjiyi arttırır. Su ve limon, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Arınmış bir vücut genel olarak tüm işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirir. Bu nedenle enerji seviyeniz artar, yaptığınız işlerde daha verimli olursunuz.
  • Yeniden mineralize eder. Limon iyi bir potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum kaynağıdır. Bu nedenle vücudumuz üzerinde remineralize edici bir etkiye sahiptir. Özellikle yoğun bir antrenman seansından sonra vücut tuzlarının yenilenmesine yardımcı olabilir.
  • Vücuttaki şişkinliği azaltır. Suya sıkılan limon suyu idrar üretimini artırır.  İdrar söktürücü görevini üstlenerek vücuttan fazla suyun atılmasını destekler. Böylece şişkinlik probleminizin gün geçtikçe azalmasına katkıda bulunur.
  • Enflamasyonu ve ağrıyı azaltır. Limonlu su vücuttaki ürik asidin çözülmesine yardımcı olur. Bu nedenle vücuttaki bu maddenin birikmesinden kaynaklanan eklem iltihabını ve ağrıyı hafifletir.
  • Nefes kokusuna iyi gelir.  Limon, ağız kokusundan muzdarip olanlar için etkili bir çözümdür. Suyla birlikte içimi kolaylaşır ve ferah bir nefesiniz olur.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır. Kilo vermeye yardımcı olur. Diyet yaparken zayıflamanıza yardımcı olması için su ve limon karışımını içebilirsiniz.

Tamamen doğal olsa da limonlu suyun sizin için gerçekten uygun bir çözüm olup olmadığını değerlendirmek için vücudunuzun size gönderdiği mesajlara kulak verin!

Ayrıca düzenli olarak limonlu su içmek istiyorsanız, sık sorulan soruların yanıtlarına bir göz atın:

Limonlu Su Zayıflatır mı?

Limonun içinde yüksek miktarda pektin bulunur. Pektin, kilo kaybı için önemli faydalar sağlayan bir maddedir. Pektin, sindirim sürecine girdiğinde, hem şekerlerin hem de gıda ile alınan yağların bağırsakta emilimini azaltır. Kabızlığı ve karının şişmesini önleyerek bağırsak hareketliliğini kolaylaştırır. Fazla yemek yeme arzusunu bastırır ve tokluk hissi verir. Tüm bu özellikleri ile suya ekleyeceğiniz limon ile zayıflamanız mümkündür.

Daha hızlı kilo vermek istiyorsanız, egzersiz yaparak kalori harcamanız gerektiğini unutmayın. Limonlu suya ek olarak beslenmenize dikkat ederek ve egzersiz, yürüyüş gibi kendinize düzenli bir spor programı hazırlayarak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Limonlu su karışımında suyun sıcaklığı çok önemlidir. Soğuk suya eklenen limon, detoks açısından daha az etkiye sahiptir. Suyun çok sıcak olması da C vitamini miktarını azaltır. Ilık bir bardak suya ekleyeceğiniz yarım limonun suyu bu karışım için mükemmel bir ölçüdür. Diş minenize zarar vermemek için pipetle yudumlamanızı öneriyoruz.

Ne Zaman İçilmeli?

Bir bardak ılık limonlu suyunuzu sabahları aç karnına içmeniz yeterlidir.

Herhangi Bir Zararı Var mı?

Gastrit veya mide reflüsü gibi rahatsızlıklarınız varsa, bu karışımı dikkatlice içmenizi ve doktorunuza danışmanızı öneririz.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.