Meme Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Meme kanseri sebeplerini aşağıdaki şekilde saymak mümkündür.

1. Genetik yatkınlık

Meme kanseri genellikle akrabaları aynı hastalığa maruz kalan kadınlarda görülür. Öncelikle, anne veya kız kardeşi ilgilendirir. Bir sonraki akrabadan biri kanser bulunması durumunda, onkoloji teşhisi erken yaştan itibaren yapılmalıdır.

2. Menstruasyonun (adet dönemi kanaması) 12 yıla kadar başlaması ve 55 yaştan sonra son bulması.

İstatistiklere göre, en yaygın göğüs kanseri yüksek düzeyde östrojen bulunan kadınlarda görülür. Menstrual döngülerin süresi uzarsa, kadın hormonları düzeyi arttıkça risk artar. Doğumların ve gebeliklerin olmaması aynı risk faktörüne bağlanabilir.

3. Genital organ kanserlerinin varlığı (iyileştirilmiş olanlar dahil)

Kadın genital organları ve meme bezi doğrudan bağlantılıdır: serviks, rahim ve diğer organların kötü huylu bir tümörü meme kanserine neden olabilir.

4. Sigara, alkol bağımlılığı

Alkol ve tütünde bulunan kanserojenler, vücudun savunmasını azaltır ve kansere neden olabilir. Bunlar dışında radyasyona maruz kalma, bölgedeki kötü çevre koşulları vs. yer almaktadır.

5. Diyabet hastalığı, hipertansiyon, obezite

Diyabet rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve obezite durumu olan bayanlarda meme kanseri riski daha yüksek olduğu bilinmektedir.

6. 10 yıl ve daha fazla süre estrojen hormonu kullanmak

Bu tür ilaçların uzun süreli kullanımı ile kanser riski daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

7. Yaralanmalar

Daha yüksek risk, meme hastalığı veya travması geçirenler içindir.

Yukarıdakilerden tek bir risk faktörü olmasa bile, bu hastalığın olasılığını tamamen dışlamak imkansızdır. Ve hasarı azaltmanın tek yolu erken kanser tanısıdır.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.