Mustafa Sandal Beraat Etti!

Defne Samyeli ile dava sürecinde olan Mustafa Sandal mahkemeden çıkan son karar ile beraat etti. Mustafa Sandal, çıkardığı ‘Beni Ağlatma’ adlı kitabında Defne Samyeli ile ilişki yaşadıklarını kaleme dökmüştü. Fakat Samyeli, Sandal’ın kitabında belirttiği bu söylemlerin doğru olmadığını dile getirerek şikayette bulundu. Bu bilgilerin bir hayal ürününden ibaret olduğunu ve kendi saygınlığını zedeleyen ifadeler olduğunu belirterek Mustafa Sandal’a ceza verilmesi için mahkemeye başvurdu.

Duruşma Sonucu Sandal’a Beraat

Samyeli tarafından açılan davada hazırlanan iddianameye göre hakaret suçundan 3 ay ile 2 yıl arasında Sandal’ın hapsi istendi. Duruşma 25 Mart’ta İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İki tarafın da avukatları kendilerini temsil etti, Samyeli ve Sandal duruşmaya katılmadı. Mahkemede duruşma savcısı, beraat fikrinde herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti.

Olmayan Bir İlişki Yansıtılmış

Duruşmaya katılmayan Defne Samyeli adına söz alan avukatı Ömer Eldem: ‘’Sanık olmayan bir ilişkiyi yaşamış gibi kitapta göstermiştir. Bir ifadenin tahkir edici olup olmadığı, onur ve saygınlığı rencide edici boyutta olup olmadığı, kişinin toplumdaki yerine göre değişir. Müvekkilim sanatçı olup tüm toplum tarafından tanınan bir kişidir. Özel hayatına yapılan yakıştırma müvekkilimin şeref ve saygınlığına zarar vermiştir. Bu yüzden cezalandırılmasını talep ediyorum.’’ ifadesini kullandı.

Zorlama Yoluyla Hakaret Suçu

Yeni gerçekleşen duruşmada Mustafa Sandal’ın avukatı Aydın Kurban ise delilleri ile savunmasını yaptı. Savunmasına karşı tarafın beyanlarına itiraz ettiklerini belirterek başladı. Sözlerine, ‘’Şikayetçi vekili, dilekçesinde müşteki ile müvekkilimizin hiç tanışmamış ve hiç görüşmemişler gibi bir durum yaratmaya çalışştır.’’ Cümleleri ile devam etti. Daha sonra Samyeli ve Sandal’ın 90’lı yıllarda birlikte olduğu bir fotoğrafı delil olarak mahkemeye sundu. Delil üzerine Kurban, ‘’Şu an dosyaya sunduğumuz o yıllara ait fotoğraftan anlaşılacağı gibi sanık ile müştekinin bir araya geldikleri samimi bir ortam içinde bulundukları net bir şekilde görülmektedir. Gördüğünüz gibi başka sanatçılar ile birlikteler. Suçun unsurları oluşmamıştır. Zorlama yolu ile hakaret suçuna sokulmaya çalışılmıştır. Beraatını talep ediyorum.’’ ifadesini kullandı.

Sandal’ın avukatı Aydın Kurban’ın sunduğu delillerin üzerine söz alan Samyeli’nin avukatı Ömer Eldem, ‘’Biz zaten 26 yıllık arkadaş olduklarını dile getiriyoruz.’’ açıklamasında bulundu.

Mahkeme heyeti her iki avukatın da savunmalarını dinleyerek duruşma sonunda Mustafa Sandal’ın beraatına karar verdi.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.