Mutsuz Evliliği Sürdüren Kadınlar Neden Evliliklerini Bitirmez?

Siz de mutsuz evliliği sürdüren bir kadın mısınız? İlişkinizde kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? Evliliğinizin mutsuz olmasına rağmen devam etmeye karar mi verdiniz?  Bu, düşündüğünüzden çok daha yaygın bir seçimdir. Bu yazıda seçiminizin nedenini ve her şeyden önce bu kararın nasıl daha işlevsel hale getirileceğini konusunda size yardımcı olmaya çalışacağız.

Elbette, eşinizden ayrılmanızı tavsiye etmeyeceğiz, ancak mutsuz bir evlilik sürdürmenize rağmen hayatınızı nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

Mutsuzsam Neden Kocama Bağlıyım?

Çoğu zaman, bu sadece bir neden değil, birbiriyle örtüşen nedenlerin bir karışımıdır. Ancak çoğu zaman  yeniden başlama ve her şeyi kaybetme korkusu vardır.

Yıllardır altüst olmuş gerçeklerin kırılması bir yana, her değişiklik her zaman şüpheyle deneyimlenir!  Kadınları mutsuz bir evliliği sürdürmeye iten en yaygın nedenler şunlardır:

 • Çocuklar için

Bu en yaygın olarak bildirilen motivasyondur. Bazen bazı anneler çocuğu kendine bile bir “bahane” olarak  kullansa bile yine de mutsuz bir evliliği sürdürmek için iyi bir neden gibi görünür.

 • Maddi güvensizlik

Kadın ekonomik açıdan kendi kendine yeterli olmadığı zaman çok yaygın bir nedendir.

 • Yalnız kalma korkusu

Pek çok kadın, hayatlarını tek başına yaşamak zorunda kalma korkusu içindedir. Dolayısıyla, yeniden bir ilişkiye başlamak zorunda kalma korkusuyla mutsuz bir ilişkiye razı olur.

 • Boşanmayı önlemek için

Bazı kadınlar, çevrenin de etkisiyle boşanmayı bir damgalama olarak algılamaktadır.

 • Belirsizlik korkusu

Belirsizlik korkusu, mutsuz evliliklerin sürdürülmesinde çok yaygındır. Bu korku, herhangi bir büyük değişiklik yapmayı engeller.

Sebeplerden bağımsız olarak, tüm nedenlerin ortak bir yanı vardır. Açıkça mutsuz olmasına rağmen ilişkiyi sürdürmeye karar verenler, kendilerine yalan söyleme eğilimindedir! Kadınların aşağıdaki gibi küçük yalanlar söylemesi alışılmadık bir durum değildir:

 • Her ilişki böyledir, herkesin sorunları vardır
 • Aşk diye bir şey yoktur
 • Bütün erkekler aynı
 • Hayat boyu mutlu bir ilişki olamaz

Pek çok kadın daha iyisini bulamayacaklarına gizlice ikna olurken, bazıları da hayal kırıklığına uğrar. Arkadaşlarının ve ailenin varlığında bile partnerini sürekli küçümseyerek ilişkiyi daha da kirletir. Genelde kadınlar kocalarını, kendilerini affedeceklerini veya bir tür intikam alacaklarını düşündükleri için ağır bir şekilde eleştiriyorlar. Aslında, böyle yaparak durumu daha da kötüleştirdiklerini farkedemiyorlar.

Kocanızdan Ayrılmamaya Karar Verdiniz. Peki Mutsuz Evliliği Nasıl Sürdüreceksiniz?

Her şeyden önce, evlenmek sizin seçiminiz olduğu gibi, devam etmenin de sizin seçiminiz olduğunu bilmelisiniz. Pek çok kadın, kaderine baskı yaptıkları veya onları teşvik ettikleri için ebeveynlerini kınıyor. Evet, bazen bu doğrudur. Gerçek şu ki, şimdi evlisiniz. Suçluyu bulmak için kimseyi aramanıza gerek yok. Yapmanız gereken, durumu kabul etmek ve evliliği nasıl daha yaşanabilir hale getireceğinizi öğrenmek.

Romantik ilişki bir başarısızlık olsa bile, kendinizi korumak ve huzurlu bir yaşam sürmek için yapabileceğiniz birçok şey var. Alanlarınızı belirlemeyi öğrenin ve eşinize dostça yaklaşmaya başlayın.

Evliliğinizden ne istediğinizi anlamaya çalışın. Şimdilik sadece ayrılmak istemediğinizi biliyorsunuz. Ancak isteğiniz, onu kurtarmak mı yoksa sadece barış içinde bir arada yaşamak mı? Her iki durumda da, çiftlerin ortak hedeflerini tanımlamak ve karşılıklı saygı içinde yaşamak için bir ilişki terapisi yararlı olabilir.

Her Evlilik Kriz ve Fırtınalardan Geçer

Evliliğin kurtarılması imkansız olduğunda, ayrılık kaçınılmaz olabilir. Kendinizi kocanızdan ve ilişkinizin sorunlarından uzaklaştırabilirsiniz. Böylece, her şeye farklı bir açıdan bakmaya başlayabilirsiniz. İlişkinizi dostça bir yaklaşıma taşımanız, sizin için daha kolay olacaktır. Bazen bu şekilde davranmak uzlaşma bile sağlayabilir.

Kocanızı Değiştirmeye Çalışmayın, Kendinizi Değiştirmeye Çalışın!

Eşinizin bir gün değişeceği beklentisinden vazgeçin, onu gerçekte olduğu gibi kabul etmeye başlayın. Bu hayal kırıklıklarınızı azaltacaktır. Özensizse, ihtiyaçlarınızı önemsemiyorsa ve hatta doğum gününüzü bile hatırlamıyorsa, onun bu tutumlarını kabul edin. Değiştiremeyeceğinizi kabul edin.

Eksiklikleri için onu suçlamayı bırakın. Başkasının davranışlarına fazla odaklandığınızda, kendinizi kaybetmek kolaydır. Ayrıca, başkalarının davranışlarını kontrol etmeye çalışmak yanlıştır. Kalmayı veya gitmeyi seçebilirsiniz ama eşinizi değiştiremezsiniz . 

İletişim Kurmanın, Mekanı ve Zamanı Paylaşmanın Doğru Yolunu Bulun

Bir ilişki yükseldiğinde, sadece eleştiri ve suçlayıcı ifadeler yoluyla iletişim kurmayı öğrenmiş olabilirsiniz.

Daha tarafsız bir iletişim tarzı benimsemeye çalışın ve özellikle çocuklar varsa en önemli aile ritüellerinizi gerçekleştirin. Çocuk olmasa bile, ev içi uyumu yeniden yaratmak için günün nasıl geçtiğini ve eşinizin nasıl hissettiğini bilmek için birlikte kahvaltı veya işten sonra basit bir keşif gibi bazı ritüelleri sürdürmek önemli olacaktır.

Kalmayı veya Gitmeyi Seçebilirsiniz

Kalmayı seçerseniz, önünüzde hala bir kavşak var anlamına gelir. Hayatı kendiniz ve eşiniz için zorlaştırmak mı yoksa uyumlu bir yolu mu denemek istiyorsunuz? Duygusal olarak uzaklaşma kuralını uyguladınız ancak başarılı olamadınız mı? O zaman sizi gerçekten inciten hala birkaç şey var demektir. Elbette, bazı tavırlar canınızı sıkabilir, ancak ilişkiyi hayal kırıklığına uğratmadan yaşamak, her kelime için yersiz savaşmak zorunda kalmayacaksınız!

Tarafsız konuşmaya başlayarak, suçlamadan, kin gütmeden huzurun kapılarını açmış olacaksınız. Ya da en azından evinizi bir savaş alanına çevirmekten kaçınmış olacaksınız.

Tarafsız ilişkileri sürdürmekte zorlanıyor musunuz?
Kocanızla kavga tuzağına düşmeden pek çok faaliyette bulunabilirsiniz. Hoşgörülü davranın. Yeni bir restoran, futbol maçı veya bir film hakkında yorum yapmak gibi güvenli konular hakkında konuşun. Kocanızla sinemaya gidebilir, çocuklarınızın etkinliklerine katılabilirsiniz. 

Mutsuz Evliliği Sürdürmenize Rağmen, Hayatınız Devam Ediyor… Yaşayın!

Şimdiye kadar kocanızı değiştiremeyeceğinizi anladınız, ondan hoşlanmadığınızı biliyorsunuz ama yine de ilişkiye devam etmek istiyorsunuz. Mükemmel, o zaman kocanızın ihtiyaçlarınızı karşılamasını beklemeyin, alternatifler bulmaya başlayın.

Yeni arkadaşlar edinin ve bağımsızlığınızı yaratın. Arkadaş çevrenizi genişletmek için ilginizi çeken aktivite gruplarına katılın. 

Bir grubun parçası olmak, kendinizi daha az yalnız hissetmenize neden olur. Hayatın devam ettiğini ve kendinize bakmakla yükümlü olduğunuzu anlamalısınız. İsterseniz spor salonuna veya bir grup dersine katılın. İlgi alanlarınızın peşinden gidin. Hayat bir çift olmanın ötesindedir, bunu kendinize sık sık hatırlatın. Siz mutlu olmaya başladığınızda, eşiniz de size karşı daha ılımlı olacak ve çocuklar daha az stres hissedecekler!

Neyin Yanlış Olduğuna ve Neyin Değişmesi Gerektiğine Odaklanmayı Bırakın.

Mutlu olmanız için neler yapabileceğinize odaklanın. Uzun vadede, bu yaşam tarzı sizi şu ya da bu şekilde ödüllendirecektir. Ya sonunda eşinizden ayrılmaya hazır hissedeceksiniz ya da yeni bir ev içi uyum ve hatta bir uzlaşma kazanmış olacaksınız.

Mutsuz Evliliği Sürdürmenizi Ne Zaman Gözden Geçirmelisiniz?

Evliliğinizde geri adım atıp kalmayı yeniden gözden geçirmenin uygun olduğu bazı durumlar vardır.

Kendinizi “taciz içeren bir ilişki” içinde bulursanız, evlilikte kalmanız size sadece zarar verir. Özgüveninizi yok eder ve sizi tehlikeye atar. Evliliğiniz şu özelliklere sahipse, mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışın.

 • Aşırı alkol kullanımı veya uyuşturucu kullanımı
 • Kanunla ilgili sorunlar
 • Agresif davranışlar
 • Makul taciz ve aralıksız suçlar

Bu koşullarda yardım istemelisiniz. Son olarak şunu unutmayın, hakaretin ya da kaba kuvvetin haklı bir nedeni olamaz. Eğer kocanız size duygusal ya da fiziksel olarak zarar verecek davranışlarda bulunuyorsa mutlaka yardım isteyin. Çünkü siz mutlu olmayı ve güzel şeyler yaşamayı hak ediyorsunuz. Bunu kendinize borçlusunuz!Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.