Pandemide Zaman Yönetimi Yaparak Aktif Olun!

Evlerimizde bolca vakit geçirmek pandemi sürecinde sağğımızı korumak için yapmak zorunda kaldığımız önlemlerden biridir. Sürecin ne kadar devam edeceği öngörülemeyen bu durum karşısında evlerimizdeki vakti verimli ve kaliteli geçirmemiz şarttır. Bunun için de doğru zaman yönetimi yapmalı ve günü planlayarak geçirmeliyiz. Peki bu süreçte neler yapabiliriz? Gelin birlikte inceleyelim.

Pandemide Evde Etkili Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Pandemi süreci, içerisinde bulunduğumuz zor zamanlardan biridir. Bu süreçte evlerimizde olmak pek çoğumuz için zorlayıcı olabiliyor. Bu süreci kendimiz için kolaylaştırmalı ve verimli zamanlar geçirerek ruhsal sağğımızı da iyileştirmeliyiz. Bu nasıl mümkün dersek, zaman yönetimi doğru bir cevap olacaktır.

Zaman yönetimi, içerisinde bulunduğumuz zamanın etkili olarak kullanılması ve yönetilmesidir diyebiliriz. Kendimiz için etkili ve verimli bir zaman yönetimi planlamak hem kendimize iyi gelecek hem de hayatımızı düzene sokmamızda etkin bir yol oynayacaktır.

Yapılması gereken ilk adım kendinize yol haritası çizmek olacaktır. Gerek bireysel gerek aile olarak neler yapacağınızı planlamış olmak sizi boşluk duygusundan kurtaracaktır. Daha önce yapmayı hep ertelediğiniz, yapamadığınız ve ihmal ettiğiniz tüm aktiviteleri öncelik sırasına göre listeleyin. Listelediğiniz her bir maddeyi evde olduğunuz vakitlere göre planlayın ve sıralayın. Daha sonra ise gerçekleştirdiğiniz maddeleri listenizden silerek ilerleyin. Tabi aynı zamanda listenize sürekli yeni maddeler eklemeyi de unutmayın!

Evde Zamanı Verimli Kullanabileceğiniz 5 İpucu Nedir?

Pandemi sürecinde zaman yönetimini etkili bir şekilde yapmak ve günün sonunda zamanınızı verimli kullandığınız için kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız size vereceğimiz 5 ipucuna göz atmalısınız!

Evde spor yapın

Evde yapmaya uygun olabilecek bir spor aktivitesi seçmekle başlamalısınız. Pilates, vücut için gerilme ve esneme hareketleri, yürüme bandı yürüyüşleri gibi aktivitelerle evde de kendinize hareket katabilirsiniz.

Hobi edinin

Belki de yıllardır yapmak istediğiniz fakat ertelediğiniz hobinizi artık yapma fırsatınız doğdu. Eğer almanız gereken malzemeler varsa elinizi çabuk tutup satın alın ve bir an önce başlayın. Resim, Origami, El örgüsü, maket yapmak gibi aktiviteler evde gerçekleştirmek için birebirdir.

Kitap okuyun

Kütüphanenizde yıllardır duran ve hep okumak istediğiniz kitaplara artık zaman ayırma vakti geldi. Onların bir listesini çıkartarak başlamalısınız işe. Ardından gün içerisinde hangi saatlerde kitap okumayı seviyorsanız kendinize o saati seçin. Hedefiniz kitap listenizi tamamlamak!

Evinizi düzenleyin

Karmaşık düzendeki eşyalarınızı düzenli hale getirin. Onları kutulara yerleştirin, etiketleyin ve kaldırın. Bu aktivite ile hem zihninizi rahatlatacak hem de eviniz daha da ferah hale getireceksiniz.

Sanal etkinliklere katılın

Pandemi süreci ile birlikte sanal ortamdaki konserler, söyleşiler ve eğitimler de oldukça arttı. Sanal sitelerin planladığı, ruhunuza iyi gelecek bu aktivitelere katılarak sosyalleşmenizi evinizde sağlayabilirsiniz.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.