Psikolojik Nedenler Hamile Kalmayı Zorlaştırır mı?

Ebeveyn olma süreci, eşler arasında çocuk sahibi olma fikri konuşulmaya ya da planlanmaya başladığı andan itibaren başlar. Bazen bu süreç kolay bir şekilde gelişirken bazen oldukça zor ve stresli bir süreç haline dönüşebilir. Özellikle, herhangi bir tıbbi sebebi bulunamayan hamile kalamama söz konusu ise, ilk bakılması gereken etkenlerden birisi eşlerin duygusal durumudur. Özellikle kaygı, stres ve ‘çocuğum olmuyor’ fikri üzerinden gelişen duygular hamile kalma sürecini olumsuz anlamda etkiler.

Psikolojik nedenler yüzünden hamile kalamama sorunun önüne geçebilmek için neler yapılabilir?

İlk olarak eşlerin karşılıklı olarak birbirilerinin duygularını fark etmeleri gerekmektedir. Özellikle kaygı bu süreçte her iki tarafta da en yoğun ve baskın yaşanan duygulardan birisidir. “Çocuğum olmuyor/olmayacak” sözünü sürekli olarak kendinize söyledikçe ve bunu içselleştirdikçe, ortaya bir kaygı zinciri çıkacak ve bu sürecin her bir aşaması da bu kaygı zincirinin bir parçası olacaktır. Endişe ve kaygı eşleri ve cinsel hayatlarını olumsuz etkileyeceği için performans ve verimlilik de düşecektir.

Bu süreçte özellikle anne olmak isteyen kadınları etkisi altına alan en yoğun duygulardan birisi de suçluluk duygusudur. ‘Eşim benim yüzümden çocuktan mahrum kalıyor’, ‘Anne olmayı yeterince istemiyor muyum?’, ‘Anne olmayı hak etmiyor muyum?’ gibi düşünceler anne adayındaki suçluluk duygusunu arttırarak süreci olumsuz etkileyecektir. Eğer böyle suçlamalar sizi de etkisi altına aldı ise yapmanız gereken ilk iş bu suçluluk duygusundan kurtulmaktır.

Bu sürecin belki de en farklı ve sonradan ortaya çıkan duygularından birisi de öfkedir. Özellikle size hamilelik ile baskı hissettiren aile fertlerine, çevrenizde çocuk sahibi olan diğer çiftlere, zamanla eşinize ve son aşama olarak kişinin kendisine öfke duyması maalesef ki bu süreci olumsuz etkiler. Şunu unutmamalısınız; öfke sizi zamanla yiyip bitiren ve size zarar veren bir duygudur. Bu süreçte size yardımı olmaz.

Bu süreçte en önemli şeylerden birisi aslında eşler arasındaki bağdır. Hamile kalma sürecinde karşılaşılan her bir sorun ve sıkıntı eğer eşiniz ile sizin aranızda bir gerginliğe ya da tartışmaya sebep oluyorsa bu durumda çiftler gittikçe yalnızlaşabilir. Bu gibi süreçlerde eşlerin birbirini yargılamadan mümkün olduğu kadar duygusal destek vermeye çalışması en önemli çözüm yöntemlerinden birisidir. Ancak süreç zorlu bir süreç olduğundan ve zamanla psikolojik olarak yıpranmanın boyutunun daha da artma ihtimali olduğundan aranızdaki iletişimin gittikçe koptuğunu ve birbirinizi kaybettiğinizi anladığınız anda bir çift terapisi desteği almakta fayda olacaktır.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.