Şifa Dolu Telbine Çorbası

Uzun yıllardır şifa niyetine tüketilen çorbalardan bir tanesi de telbine çorbasıdır. Bu çorba, Hz. Muhammed tarafından da tüketilmesi önerilen çorbalardan bir tanesidir. Telbine çorbası, içerisinde bulunduğu malzemeler ile sağlık için oldukça faydalıdır. Tatlı ve tuzlu tatları bir arada bulunduran telbine çorbası, her damak zevkine uygun olmasıyla da ön plana çıkmak. Yapımı da oldukça kolay olan telbine çorbası aynı zamanda içerisindeki arpa unu sayesinde uzun süre tok tuttuğu için kilo vermek isteyenler tarafından da sık sık tercih edilmektedir.

Hazırlama ve pişirme süresi ile 40 dakika içerisinde hazır olan telbine çorbası hem sağlığınıza faydalı olmakta hem de tok tutmaktadır. Kolay malzemelerle hazırlanan telbine çorbası birçok kişi tarafından yüz yıllardır afiyetle tüketilmektedir. Aşağıdaki alt başlıklarda telbine çorbası yapımı hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Telbine Çorbası Yapımı İçin Malzemeler

Şifa dolu telbine çorbası yapımı için malzemeler nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. 5 kişinin afiyetle tüketebileceği telbine çorbası tarifi için gerekli malzemeler aşağıda verilmiştir. 40 dakika içerisinde tamamen hazır olacak olan bu şifa dolu çorbayı afiyetle tüketebilirsiniz.

 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı arpa unu
 • Yarım çay bardağı bal
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • İsteğe bağlı olarak 1 tatlı kaşığı toz zencefil

Telbine Çorbası Tarifi

Telbine çorbası hazırlanması pratik olan, doyurucu, sağlıklı ve şifa dolu bir çorbadır. Yukarıda verdiğimiz malzemeler ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz telbine çorbası tarifi için aşağıda yer alan adımları takip ederek sizler de telbine çorbanızı hazırlayabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

 1. Zeytinyağını ocağa alın
 2. Arpa ununu üzerine ekleyerek rengi değişene kadar kavurun
 3. Yavaş yavaş sütü ekleyin ve sürekli karıştırın
 4. Üzerine tuz ekleyin
 5. Balı ekleyin
 6. Ocağın altını kısın, çorba koyulaşana kadar pişirin

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra artık çorbanızı servis edebilir ve tüketebilirsiniz. Arpa ununun sindirimi yavaş olduğu için toz zencefille birlikte de tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Toz zencefil sindirimi daha da kolay hale getirecektir.Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.