Tüp Bebek Tedavisi İle Anne Olmaya Hazır Mısınız?

Evliliğe adım atmış ve sevdiği insan ile aile kurmuş her kadının gerçekleştirmek istediği ilk hayallerinden biri şüphesiz çocuk sahibi olmaktır. Hissedilen o annelik duygusu paha biçilmez bir duygu olduğu gibi, çocuklu bir aile olabilmenin heyecanı da hem kadın hem erkeğe aynı duyguları hissettiriyor. Fakat ileri yaşa sahip bireylerde, kısırlık durumlarında veya enfeksiyon gibi farklı durumlarda doğal yollar ile çocuk sahibi olabilmek mümkün olmuyor. Bunun için uzun yıllardır yardımcı tedavi olarak adlandırdığımız tüp bebek tedavisi mevcut. Artık uygun kriterlere sahip her aile tüp bebek tedavisi olarak çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor! Annelik duygusunu tatmak isteyen her kadın tüp bebek tedavisi için başvurabilir ve uygun aşamaları ilerleyerek çocuk sahibi olabilir. Siz de tüp bebek tedavisi ile anne olmaya hazır mısınız? 

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Normal Gebelikten Farkı Var mı?

Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücrelerinin ve erkek üreme hücrelerinin alınarak laboratuvar koşullarında döllenmeye bırakılması işlemidir. Hücreler döllendikten sonra embriyo haline geldiğinde anne rahmine yerleştirilir ve tüm süreç burada devam eder. Bu yüzden tüp bebek ile gebe kalmanın normal gebelikten tek farkı döllenme aşamasının laboratuvar koşullarında gerçekleşmesidir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisi aşamaları ailenin ilk önce bir uzman hekim ile görüşmesi ve uygunluk açısından gerekli testlerin yapılması ile başlar. Gerekli tetkikler ve yumurta-sperm analizi yapıldıktan sonra çifte uygun bir tüp bebek tedavi yöntemi belirlenir ve işlemlere başlanır.

Tüp bebek tedavisi aşamaları sırasıyla; hormon tedavisi ile yumurtaların uyarılması, toplanması, spermlerin alınması, fertilizasyon ve embriyo transferi olmak üzere 5 aşamadır. Tüm bu süreç ortalama iki hafta ile 20 gün arasında tamamlanıyor. Yaklaşık 10 gün geçtikten sonra ise tekrar testler yapılarak gebeliğin kontrolü sağlanır.

Tüp Bebek Tedavisi ile Başarılı Olunur mu?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bunların başında ise anne adayının yaşı ve kısmen de olsa baba adayının yaşı geliyor. Başarı yüzdelerine bakıldığında anne adayının 20-30 yaşlarında tüp bebek tedavisi başarı oranı %80’lerde iken, 40-45 yaşlarında bu oran %20’lere kadar geriliyor. Bu yüzden evliliğe adım attığınız ve çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz ilk andan itibaren sağlık kontrollerini gerçekleştirmeli ve gerektiği takdirde en kısa sürede tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.