Yenidoğan Bebek Bakımı Rehberi

Yenidoğan bebek bakımı her annenin stresle yaklaşğı ve aslında oldukça kolay olan bir serüvendir. Tüm anneler bebekleri doğduğu andan itibaren bakımlarına ait en doğru bilgiyi hastane ortamında doktorlarından öğrenirler. Biz de bu bilgilerin pekişmesi adına yenidoğan bebek bakımı rehberi hazırladık. Vereceğimiz bilgiler ışığında bebeklerinize çok daha sağlıklı bir bakım yapabilirsiniz.

Yenidoğan Bakımı Adımları

Emzirme Vakitleri ve Sıklığı

Bebekler doğumdan sonra genellikle ilk bir saat içerisinde emzirilmelidir. İlk emzirilmeden sonra ise bir emzirme düzeni oluşasıya kadar anneler bebeğin istediği her an emzirebilir. Eğer annenin sütü bol ise günde yaklaşık 10-12 kez emzirmek mümkündür. Aynı zamanda bebekler anne sütü ile beslenmesini tamamladığı için süt dışında herhangi bir ek gıda ilk 6 ay içerisinde verilmemelidir.

Bebeğin Altının Temizlenmesi

Bebekler anne sütü ile beslendiği için ilk zamanlarda günde 4-6 kez kakasını ve çişini yapabilir. Bu durumda ciltleri de oldukça hassas olduğu için ılık bir su ile ya da ıslak mendil ile yavaşça altları temizlenmelidir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri ise bebekler emzirilmeden önce altları mutlaka temiz olmalıdır. Aksi takdirde beslenirken kendilerini rahatsız hissedebilirler.

Göbek ve Çevresinin Temizliği

Göbek ve çevresinin temizliği oldukça önemlidir. Hastanede doktorlar tarafından özellikle detaylandırılarak anlatılır. Çünkü göbeğin ve çevresinin her zaman temiz olması gerekir. Bunun için günde iki defa olmak üzere göbek kordonunun çevresi yavaşça temizlenmelidir. Bez bağlarken ise göbek deliğinin bezin dışında kalmasına dikkat edilmelidir. 

Bebek Banyosu

Bebek banyosunun ilk zamanlarda sık yapılması gerekmez. Bunun sebebi ise göbeğin su ile teması göbek düşmesini geciktirebilir. Gün içerisinde bezi değiştirilirken çevresinin de silinmesi temizlik için yeterlidir. Banyo zamanı ise göbek düşmesinden sonra gelecektir. Eğer bebek banyo yapmayı seviyor ise haftada 1-2, sevmiyor ise 2 haftada bir banyo yaptırılabilir. Banyonun önemli noktası, kullanılan suyun ılık olması ve uyku saatinden önce yapılmasıdır.

Sizler de yenidoğan bakımı için verdiğimiz bilgilere dikkat ederek bebeğinizi çok daha sağlıklı büyütebilirsiniz. Önemli olan ince detayları bilmek ve doğru bilgiler ile bebeğin bakımlarını sağlamaktır. Henüz yorum yok!

Yorum Yapın

E-posta adresiniz görünmeyecek.